021-66653616
es.ramandco@gmail.com

فلنج رزوه ای (THREADED FLANGE)

فلنج رزوه ای همانطور که از نامش پیداست گلوی آن به صورت رزوه ای و جزء فلنج های پر کاربرد در صنایع آب و فاضلاب می باشد. فلنج های رزوه ای فولادی به صورت گالوانیزه به بازار عرضه می شود. و قسمت رزوه ای فلنج رزوه ای به قسمت رزوه لوله گالوانیزه بسته میشود.بطور کلی فلنج رزوه ای یک فلنج اسلیپون که قسمت داخلی آن رزوه شده است. کاربرد دیگر فلنج رزوه ای که به صورت غیر گالوانیزه به بازار عرضه میشود.برای ترکیب شدن با اتصالات رزوه ای یا شیر آلات رزوه ای می باشد.که در این حالت فلنج رزوه ای که به اصطلاح تو پیچ گفته میشود به اتصالات روپیچ یا شیر آلات روپیچ بسته میشود. مهمترین امتیاز این فلنج که در اصل بخاطر همین امتیاز فلنج رزوه ای طراحی و تولید عدم جوشکاری برای اتصال این فلنج به لوله می باشد. این فلنج در انتقال سیالات قابل اشتعال قابل استفاده است و در صورت خرابی قسمتی از خطوط لوله کشی سیالات قابل استفاده بدون کمترین خطر به کمک فلنج رزوه ای دمونتاژ انجام میشود. نکته مهم در این اتصال همخوانی رزوه فلنج و لوله و یا اقلام دیگر دارد و در غیر این صورت امکان برقراری اتصال ایمن وجود ندارد. در فلنج رزوه ای کیفیت رزوه و سوراخهای دور فلنج از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر رزوه با کیفیت بالا ایجاد نشود احتمال غیر هم مرکز بودن دو فلنج زیاد میشود در این صورت سوراخهای کناری در راستای هم نمی شوند و اتصال ۲ فلنج در شرایط مناسبی قرار نمی گیرد.

نمونه فلنج رزوه ای تولید شده در کارگاه

 شرکت انرژی صنعت رامند با تجهیز کارگاه خود به دستگاه سنگین تراش توانایی ساخت درخواستهای مشتری در سایز های مختلف را دارا می باشد.

نکات مهم در اتصال فلنج رزوه ای

اولین نکته ضخامت لوله است. لوله باید طوری انتخاب شود که در حین رزوه کردن له نشود و یا بعد از رزوه در حین بستن یا بعد از آن هنگام انتقال سیال رزوه بریده نشود. اگر محاسبات به صورت درست انجام نشده باشد باید منتظر اتفاق ناگوار باشیم.

دومین نکته آب بندی این فلنج رزوه ای می باشد.رزوه ایجاد شده بر روی فلنج و لوله به صورت مخروطی ایجاد می شود که به راحتی به هم متصل شوند. و از خوردگی رزوه توسط هم جلوگیری به عمل می آید. در آب بندی علاوه بر رزوه ماده آب بندی هم از اهمیت بالایی برخوردار است. این ماده که می تواند نوار تفلون، مایع تفلون، واشر آب بند و هر آب بند دیگری متناسب با سیال قابل انتقال باشد تا دچار خوردگی و نشتی نشود.

روش تولید فلنج رزوه ای

تولید فلنج رزوه ای به مانند فلنج اسلیپون می باشد که یک مرحله اضافی به مراحل ساخت آن افزوده شده. برای ساخت فلنج رزوه ای ابتدا یک پولک فولادی به کمک پلاسما  ایجاد میکنیم. سپس به کمک دستگاه تراش به ابعاد استاندارد می رسانیم. تنها عملیاتی که نسبت به فلنج بیشتر می باشد، عملیات ایجاد رزوه داخل فلنج می باشد که این مرحله نیز به کمک دستگاه تراش انجام میشود. در بیشتر مواقع فلنج های رزوه ای بر روی لوله های گالوانیزه نصب میشود به همین علت بر روی فلنج های رزوه ای عملیات پوشش دهی گالوانیزه انجام می شود.

مزایا و معایب فلنج رزوه ای

مزیت مهم فلنج رزوه ای عدم استفاده از جوشکاری می باشد. که این مهم باعث عدم ایجاد تنش در فلنج می شود و ضریب اطمینان بالایی برای این نوع فلنج ایجاد میکند. از مزیتهای دیگر این فلنج اتصال ساده و سریع لوله و فلنج می باشد و همچنین مونتاژ راحت یک قسمت از مجموعه در صورت نیاز به تعمیر و تعویض باشد. از معایب این فلنج احتمال نشتی بالا در این فلنج است. در صورتی که رزوه روی لوله یا فلنج کیفیت پایینی داشته باشد و همچنین در صورتی که نوار یا مایع آب بندی به خوبی عمل نکند باعث شرایط آب بندی غیر ایمن و ضعیف می شود. از دیگر معایب این فلنج در صورت ایجاد ونت و لرزش در خطوط لوله رزوه ای احتمال باز شدن رزوه و ایجاد اتفاق ناگوار بالا می رود.

فشار کاری

فشار کاری فلنج رزوه ای به مانند دیگر فلنج ها بر اساس psi یا همان کلاس و bar یا همان pn سنجیده میشود. متریال مورد استفاده در ساخت فلنج رزوه ای از انواع آلیاژ فولاد و استنلس استیل با توجه به شرایط کاری بر اساس استاندارد ASTM می باشد.

نمونه درخواست خرید فلنج دنده ای

Threaded Flange(NPT) 3INCH PN25 ASTM A105 ASME B16.5

فلنج رزوه ای سایز 3 اینچ فشار کاری 16 بار متریال منطبق با A105 و استاندارد ASME B16.5


برای اطلاع از تخفیف های و خرید فلنج رزوه ای با شماره تلفن ۶۶۶۵۳۶۱۶-۰۲۱ یا ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.