021-66653616
es.ramandco@gmail.com

فلنج گلودار جوشی (WELD NECK FLANGE)

فلنج گلودار (weld neck) که در اصطلاح بازاری به آن فلنج لبه دار نیز معروف است.با ۲ حرف لاتین WN نمایش داده میشود. فلنج گلودار پرکاربردترین نوع فلنج می باشد. که در پایپینگ و پایپ لاین استفاده میشود. از فلنج گلو دار برای اتصال پمپها، شیر آلات صنعتی، لرزه گیرها و ... استفاده میشود. در فلنج گلو دار علاوه بر سایز سوراخ مرکزی که محل عبور سیال است و ضخامت قسمت اتصال که بر اساس رده لوله می باشد و در صورت غیر همخوانی با رده لوله اتصال جوشکاری را سخت می کند. موقعیت سوراخهای دور فلنج اهمیت بالایی دارد.تعداد و موقعیت قرار گیری این سوراخها به سایز و فشار کاری فلنج بستگی دارد. در صورت عدم رعایت تلرانس عمومی این سوراخها، سوراخها عدم هم مرکزی پیدا میکنند و این عدم هم مرکزی باعث دشواری در بستن استاد بولت یا پیچ و مهره می شود. و همین امر باعث اتصال نا ایمن و احتمالا نشتی سیال در مجموعه لوله کشی شده می شود.


فلنج گلو دار با استانداردastm در گزیده ای مختلف موجود است.

astm a105

astm a350

astm a182 در آلیاژهای ۳۰۴ و ۳۱۶

و همچنین st 37 و st52 نیز در بازار موجود است.

برای دیدن لیست قیمت شیر آلات چدنی کلیک کنید.

فلنج استاندارد به روش وفرج تولید میشود. ولی در بازار فلنج های تولیدی به صورت ریخته گری و همچنین از ورق هم وجود دارد.

فشار کاری فلنج گلودار به دو صورت کلاس(psi) و pn(بار) موجود است و نوع استفاده از آن به ولوی که این فلنج روی آن بسته می شود بستگی دارد.

همانطور از شکل ظاهری فلنج گل‌دار مشخص است این فلنج از یک قسمت تخت، و قسمت مخروطی تشکیل شده است.قطر داخل فلنج گلو دار همانند لوله مانیسمان می باشد. و در اطلاعات فنی فلنج گلو دار علاوه بر فشار کاری این فلنج، رده هم مشخص می‌شود. رده فلنج گلو دار مطابق رده لوله مورد استفاده شده در پایپینگ و پایپلاین است.

کاربرد فلنج گلو دار

فلنج گلو دار پرکاربردترین و معروف ترین نوع فلنج است که امتیاز آن کاربرد در فشار کاری بالا و همچنین در شرایطی که نیاز به فاصله زیاد بین لوله و اتصال دهنده زیاد باشد مورد استفاده قرار میگیرد. دلیل پر کاربرد بودن این فلنج این است که در سایزها و فشار کاری مختلف تولید می شود. در فشار کاری بالا مطمئن ترین فلنج، فلنج گلو دار می باشد. و دلیل این امر ناحیه جوشکاری این فلنج است که با قسمت دیسکی فلنج فاصله دارد و تنشهای مختلف روی این دیسک کمترین تاثیر را می گذارد. دلیل دیگر این مهم این است که فقط فلنج گلودار در رده های متناسب با رده لوله انتخاب می شود. فلنج گلودار در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، صنایع غذایی و دارویی و بهداشتی، نیروگاهی و آب و فاضلاب و کشاورزی کاربرد وسیعی دارد. برای اتصال به شیر آلات و لرزه گیر و همچنین انواع پمپ فلنج گلودار کارایی بهتری دارد.

قیمت فلنج گلودار

قیمت این فلنج به چند دلیل از دیگر فلنجها بالاتر است. دلیل اول وزن بیشتر این فلنج است و شرایط ساخت، سختی فورج کردن، تنوع در انواع مهمترین دلایل قیمت گذاری بر روی این فلنج می باشد.

مزایای فلنج گلو دار

مهمترین مزیت این فلنج نصب سریع و آسان آن به دلیل فاصله دیسک تا نوک مخروط در خطوط لوله می باشد. و مزیت دیگر این محصول تولید در فشار کاری مختلف و در سایز های متنوع است و هیچ محدودیتی از بابت فشار کاری و سایز بندی ندارد.

انواع فلنج گلودار

فلنج گلودار ۲ نوع پر کاربرد دارد. نوع اول فلنج گلو دار عادی که داری گلو مخروطی است که در موارد غیر استاندارد ارتفاع گلو متفاوت است ولی در استانداردهای ASTM و ISO ارتفاع برای هر سایز مشخص است. و نوع دوم فلنج گلو بلند که داری گلو لوله ای شکل است و در فلنج های استاندارد به صورت یک تکه ساخته می شود.

فلنج گلو دار پلی اتیلن

فلنج پلی اتیلن از نوع فلنج گلو دار محسوب می شود با این تفاوت که فلزی نیست و از جنس پلی اتیلن ساخته می سود.اما طرز عملکردش شبیه به فلنج گلو دار می باشد و طریقه مونتاژ آن هم مشابه فلنج گلو دار فلزی می باشد. فلنج گلو دار پلی اتیلن برای انتقال جریان گاز و انتقال جریان آب استفاده می گردد. نوعی از فلنج پلی اتیلن هم برای سیستم فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. فلنج گلو دار پلی اتیلن به دو صورت جوشی و رزوه ای و نوع جوشی آن به دو مدل گلو کوتاه و گلو بلند تولید و به بازار عرضه می شود. نحوه اتصال این فلنجها در مدل رزوه ای به صورت پیچی و در نوع جوشی به صورت جوش لب به لب با کمک دستگاه جوش بات فیوژن می باشد. نحوه اتصال دو فلنج به هم به کمک حلقه فلزی و پیچ و مهره می باشد.

تولید فلنج گلودار

فلنج گلو دار با توجه به کاربرد وسیع و با توجه به نیاز مشتری به دو صورت ریخته گری و فورج تولید می شود. و باید به این مهم توجه کرد که ضریب اطمینان در فلنج های ریخته گری خیلی پایین تر از فلنج فورج است و به هیچ عنوان به ابعاد استاندارد آن نمی شود اطمینان کرد. این فلنج بعد از عملیات  فورج و خنک شدن در فضای آزاد به قسمت تراشکاری انتقال پیدا می کند و با توجه به جداول استاندارد طبق استاندارد مورد نظر مشتری تراشیده می شود و آماده نصب در پروژهای مختلف می شود. برای تولید این فلنج از آلیاژهای st37, st52 ,a105 استفاده میشود.

در زیر یک نمونه اطلاعات فنی مربوط به فلنج گلو دار ذکر شده است.

FLANGE WN #300,RF,ASTM A105,SCH80

طبق اطلاعات فنی اعلام شده درخواست به این شرح است.

فلنج گلو دار(WN) کلاس ۳۰۰، دارای جای واشر(RF)، طبق استاندارد متریال کربن استیل طبق آنالیز مواد استاندارد A105، رده لوله مورد استفاده ۸۰ است بنابراین ضخامت گلو فلنج هم باید طبق رده ۸۰ باشد.

در تصویر زیر نمونه کاربرد فلنج گلو دار را مشاهده میکنید.


برای مشاوره و خرید با کارشناس فنی ما با شماره تلفن ۶۶۶۵۳۶۱۶-۰۲۱ و یا شماره موبایل ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.