021-66653616
es.ramandco@gmail.com

فلنج کربن استیل(فولادی)

فلنج اتصالی است که برای وصل کردن 2 لوله به هم یا اتصال لوله به شیر آلات، اتصال لوله به انواع مخازن فشار قوی، تحت فشار، میکسر و ... کاربرد دارد.

فلنج فولادی یک صفحه گرد می باشد که به وسیله پیچ و مهره و استاد بولت بهم وصل می شود.طریقه اتصال فلنج به لوله به صورت جوشی و در بعضی مواقع رزوه ای می باشد. فلنجهای فولادی دارای ضخامت متفاوت در یک سایز هستند و علت این تفاوت سایز فشار کاری متفاوت است. هر چه فشار کاری بالاتر برود فلنجها ضخیم تر میشوند و به اصطلاح گوشتی می گویند. وفشار کاری بر اساس استاندارد آمریکایی ASME به صورت کلاس و در فشار کاری 150، 300، 400 الی 1500 (PSI) پوند بر اینچ مربع (این اعداد میزان بیشترین تحمل فشار بر اساس psi می باشد) یا همان کلاس تولید می شود. فشار کاری بر اساس استاندارد DIN  آلمان به صورت PN و در فشار کاری 10،16،32،40 بار که هر BAR معادل 100 کیلو پاسکال می باشد.

فلنج با فشار کاری بار (PN) استاندارد DIN2501 و فشار کاری PSI (کلاس) با استاندارد ASME B16.5  ASME B16.47عرضه میشود. اگر فشار کاری بالاتر از ۱۵۰۰psi باشه جز استاندارد API 6A محسوب می شود.

آلیاژ فلنج فولادی

پر کاربردترین آلیاژ فلنج فولادی A105 و ST37 می باشد.

ASTM A105  در مواردی که از لوله A106 استفاده می شود مورد استفاده قرار میگیرد. این آلیاژ داری ۰/۳۵ درصد منگنز، ۱ الی ۶ درصد فسفر، ۰/۰۴ گوگرد، ۰/۰۴ گوگرد، ۰/۳ درصد سیلیسیم، ۰/۴ درصد مس، ۰/۴ درصد نیکل، ۰/۳ کروم، ۰/۱۲ وانادیوم، ۰/۰۲ نیوبیوم که در مجموع در این آلیاژ مس، نیکل، گروم، مالیدن و وانادیوم نباید بیش از ۱ درصد باشد. سختی این آلیاژ ۱۳۷ الی ۱۸۷ راکول B و استحکام کششی ۲۵۰ مگا پاسکال می باشد.

ASTM A266 از فلنج با این استاندارد در مخازن تحت فشار استفاده می شود.

ASTM A 350  در شرایطی که دمای کار پایین باشد از فلنج با این استاندارد استفاده می شود.

ASTM A694 فولاد آلیاژی فورج شده برای شرایط ویژه 

آنالیز فلنج فولادی

در خرید فلنج یکی از شرایط خرید شرط آنالیز می باشد. در آنالیز که روز فلنج انجام می شود درصد عناصر تشکیل دهنده مشخص میشود و در کنار درصد عناصر ویژگی های مکانیکی مثل سختی سنجی، ضربه پذیری، مقاومت کششی و ... سنجیده می شود. که در مجموع تمام آنالیزها میتوان به این نتیجه رسید که فلنج خریداری شده دارای پارامترهای تایید شده برای نصب در مجموعه است یا خیر.

کاربرد فلنج

فلج فولادی در خطوط لوله کشی فولادی کاربرد دارد و نکته حائز اهمیت در انتخاب انواع فلنج هم خوانی آلیاژها می باشد. بطور مثال فلنج a105 با لوله a106 همخوانی دارد. از کاربردهای فلنج های فولادی میتوان به مخازن تحت فشار، مخازن میکسر، بین لرزه گیر، بین شیرآلات، خطوط لوله کشی، صنایعی که با سیالات در اتباط است، نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، موتور خانه اشاره کرد.

ویژگی فلنج فولادی

سهولت عملیات مونتاژ و مونتاژ

تحمل فشار با میزان فشارهای مختلف

سهولت در تعویض قسمت معیوب خطوط لوله کشی

برند فلنج

از برندهای موجود در بازار ملسی، FAD، تکنو فورج، آلما و فلنج های ساخت ایران است. برای خرید فلنج برند روی فلنج تضمین کننده اصابت نیست، سرتیفیکیت و آنالیز تایید کننده اصالت کالا می باشد.

مهمترین امتیاز فلنج پوشش عدم هم مرکزی می باشد. در صورتی که لوله و شیر صنعتی یا ... در یک مرکز نباشند فلنج این عدم هم مرکزی را پوشش می دهد.

برای خرید انواع فلنج و یا مشاوره فنی با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۶۶۶۵۳۶۱۶

۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵