021-66653616
es.ramandco@gmail.com

فلنج کور (BLIND FLANGE)

فلنج کور استیل با نماد BL به عنوان کور کننده در جریانهای لوله کشی استیل برای مسدود کردن موقت یا دائمی می باشد. این فلنج در سایز های ۱/۲ الی ۵۶ اینچ تولید می شود. فلنج کور استیل در آلیاژهای ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۲۱، ۳۱۰، و در فشار کاری ۱۵۰ psi و ۳۰۰psi و همچنین pn10 و pn16 تولید ایران و در فشار کاری بالاتر وارداتی می باشد. کاربرد این فلنج در صنایع غذایی، شیمیایی، دارویی و صنایع مختلف و در صورت استفاده از سیال اسیدی از گرید ۳۱۶ استفاده می شود. قیمت این فلنج بر اساس فورج یا ریخته گری بودن متفاوت است.

روش تولید

فلنج کور استیل بیشتر از ورق تولید می شود ولی در صورتی که نیاز به هزینه پائینتر باشد با روش ریخته گری تولید می شود. برای تولید این فلنج تبتدا کرق رو به صورت پولک با ابعاد نزدیک به فلنج با کمک دستگاه پلاسما یا هوا برش، برش میزنیم. بعد از برش خوردن به کارگاه تراشکاری انتقال میدیم و به کمک دستگاه تراش به ضخاپت و قطر مورد نظر می رسانیم. بعد از سایز شدن ابعاد به کپک دریل سوراخهای اطراف فلنج را ایجاد میکنیم تا آماده استفاده در پروژه باشد.

کاربرد فلنج کور استیل

همانطور که از اسم این فلنج مشخص است وظیفه این فلنج کور کردن جریان سیال در یک خط لوله است. این کور کردن ۲ حالت دارد، حالت اول وقتی بخواهیم یک خط به طور دائم کور باشد از فلنج کور استفاده میشود که البته در کنار فلنج از کور کن های غیر فلنجی مثل کپ هم می توان استفاده کرد. در حالت دوم در شرایطی که پروژه لوله کشی انجام شده ولی در ادامه برنامه توسعه پروژه وجود داشته باشد از فلنج کور استفاده می کنند تا در زمان مناسب فلنج کور جایش را با ادامه خطوط پروژه تعویض کند و آماده توسعه پروژه شود.

مزایا فلنج کور استیل

مهمترین مزیت فلنج کور در توسعه پروژه پایپینگ می باشد. اگر درحالی که پروژه به مرحله اس از بهره برداری رسیده باشد اما در آینده طرح توسعه وجود داشته باشد از فلنج کور استفاده می شود.از دیگر مزایایی فلنج کور استیل می توان به عمر بالا، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در درجه حرارت بالا در آلیاژ ۳۱۰، سهولت مونتاژ و مونتاژ و سهولت تعمیر می باشد.

مقایسه فلنج کور استیل و کپ استیل

علاوه بر فلنج کور استیل از کپ استیل و در پوش استیل برای کور کردن خطوط لوله استیل استفاده می شود. فلنج کور در دو حالت کور کردن دائم و یا کور کردن موقت استفاده میشود ولی کپ استیل فقط برای کور کردن دائم استفاده می شود و در صورت استفاده از کپ، این قطعه به ته لوله جوش داده می شود و امکان جدا کردن وجود ندارد. در صورتی که سایز لوله پایین باشد برای کور کردن موقت از درپوش استیل استفاده میشود. در این صورت داخل لوله رزوه می شود و در پوش بسته می شود. استفاده از کپ، در پوش یا فلنج کور بستگی به سایز لوله دارد. بعنوان مثال در سایز ۱۲ اینچ در پوش برای کور کردن موقت وجود نداره و در این سایز از فلنج کور استفاده می شود. در سایز های پایین از کپ و درپوش استفاده می شود و در سایز های بالا از فلنج کور استیل استفاده می شود.

نمونه فلنج کور استیل

FLANGE BL, DN200, PN40, RTG, ASTM A182 TYPE SS316 DIN2501

فلنج کور سایز 8 اینچ پیشانی با رینگ فشار کاری 40 بار و آلیاژ استیل 316 و استاندارد ابعادی DIN 2501