021-66653616
es.ramandco@gmail.com

فلنج گلودار (WELD NECK FLANGE)

فلنج گلودار استنلس استیل برای اتصال لوله استیل به شیر آلات استیل مورد استفاده قرار میگیرد. سایز و استاندارد ابعادی فلنج گلودار استیل همانند فلنج گلو دار فولاد است . و متریال آن بر اساس استیل ۳۰۴، استیل ۳۱۶، استیل۳۱۰ و استیل ۳۲۱ می باشد. فلنج گلو دار استیل استاندارد به روش فورج تولید میشود.فشار کاری فلنج استیل بر اساس psi(کلاس) و bar(pn)می باشد. فلنج استیل در کلاس ۱۵۰ الی ۲۵۰۰ و از ۱۰ بار تا ۴۰ بار تولید و به بازار عرضه می شود. فلنج گلودار استیل علاوه بر فشار کاری با توجه به رده لوله داری رده هم میباشد که با توجه به رده لوله استیل رده فلنج استیل هم‌مشخص میشود.

فلنج گاودار استیل

کاربرد فلنج گلودار استیل

اولین شرط در کاربرد فلنج گلودار استیل گرید استیل آن است. اگر فلنج در شرایط عادی و فقط برای جلوگیری از رطوبت باشد از گرید ۳۰۴، اگر در شرایط اسیدی باشد از گرید ۳۱۶ و در صورت استفاده در کوره و درجه حرارت بالا از گرید ۳۱۰ استفاده می شود. اما به طور کلی فلنج گلودار استیل در اتصال لوله ب دیگر، اتصال لوله به شیر آلات، تهویه هوا، وصل کردن لوله و تجهیزات به مخازن و تانکرها در صنایع نفت و گاز، آب و فاضلاب، کارخانجات فولاد سازی، و نیروگاهها کاربرد وسیعی دارد.

سایز بندی فلنج گلو دار استیل

فلنج گلودار استیل از سایز ۱/۲ الی ۲۴ اینچ در بازار موجود است و در صورت نیاز به سایز بالاتر امکان تولید و واردات آن محیا است. فلنج گلودار استیل به مانند فلنج گلودار فولادی دارای رده مختلف است. رده لوله و رده فلنج گلودار باید با هم متناسب باشد در غیر این صورت در جوشکاری لوله به فلنج مشکل ایجاد می شود و امکان ترک و نشتی در فلنج با رده پایین نسبت به رده لوله امکان دارد. 

قیمت فلنج گلودار استیل

قیمت فلنج گلودار استیل به مولفه های زیادی بستگی داره که مهمترین آن گرید بکار رفته و روش تولید است. در گریدهای مختلف قیمتهای فلنج تغییر می کند و به ترتیب از فلنج ۳۰۴،۳۱۶،۳۲۱ و ۳۱۰ قیمتها افزایش میابد. در کنار گرید استیل فلنجی که به روش فورج تولید می شود از فلنج ریختگی گرانتر است و به طور کلی فلنج ریخته گی استاندارد نیست و تحمل فشار کمتری نسبت به فلنج فورج تحمل میکند. از دیگر مولفه های موثر بر قیمت فلنج استیل تعرفه واردات، موجودی بازار، نوسانات قیمت ارز و... می باشد.

روش تولید فلنج گلودار استیل

فلنج گلودار استیل به دو روش ریختگی و فورج تولید می شود. در روش ریختگی که اکثر فلنج های تولید داخل را شامل می شود. ابتدا گرید استیل مورد نظر را در پاتیل ذوب می کنیم، سپس بعد از ذوب و روان شدن مذاب را داخل قالب ریخته گری جریان می دهیم و بعد از سرد شدن قطعه رو از قالب جدا میکنیم و به قسمت تراشکاری انتقال میدهیم که به سایز استاندارد برسد. تولید فلنج به روش ریخته گری استاندارد نیست ولی به علت هزینه تولید پایین تر نسبت به روش فورج در بسیاری از صنایع کاربرد دارد.

در روش تولید فلنج استیل به روش فورج ابتدا ماده اولیه را تا درجه حرارت ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهیم و بعد از سرخ شدن ماده خام رو روی قالب و زیر پرس فورج انتقال می دهیم. به کمک پرس فورج ماده خام سرخ شده شکل قالب به خودش میگیرد. بعد از عملیات پرس، فلنج به کمک پران از قالب خارج می شود و به قسمت تراشکاری انتقال پیدا می کند و به ابعاد مورد نظر می رسد در استاندارد ASTM روش تولید فلنج به صورت فورج می باشد.

فشار کاری فلنج گلودار استیل

فلنج گلو دار استیل دارای ۲ استاندارد کاری است. در سیستم ISO بر اساس PN و در سیستم ASTM براساس psi می باشد. این فلنج بر اساس سیستم استاندارد ISO در فشار کاری pn10, pn16, pn20,pn25, pn40,pn64 و pn100 و بر اساس استاندارد ASTM در فشار کاری کلاس۱۵۰، ۳۰۰، ۶۰۰، ۹۰۰، ۱۵۰۰، ۲۵۰۰ روانه بازار می شود. شایان ذکر است متریال پایه، دمای کاری، فشار کاری و ابعاد فلنج ۴ پارامتر تاثیر گذار در کلاس بندی فلنج می باشد.

آب بندی فلنج استیل

آب بندی فلنج استیل بستگی به فشار کاری جریان، نوع سیال و گرید استیل دارد. سطح آب بندی فلنج گلودار به صورت رایس فیس(RF) رینگ جوینت(RTG) و علت فیس می باشد کخ به کمک گسکیت اسپیرال و واشر آب بندی به صورت ۱۰۰ آب بندی می شود.نکته مهم در آب بندی فلنج استیل همخوانی واشر آب بندی با گرید استیل است. به طور مثال در صورتی که از فلنج استیل ۳۱۶ استفاده می شود از گسکیت ۳۰۴ استفاده کنیم به مرور زمان در گسکیت خوردگی ایجاد می شود و نشتی اتفاق می افتد.

متریال فلنج گلودار استیل

متریال فلنج گلودار استیل تولید شده به روش فورج بر اساس استاندارد ASTM A182 می باشد.این فلنج در گریدهای مختلف 304, 304l, 316,316l, 310,321 تولید و به بازار عرضه می شود.

در زیر نمونه ای از درخواست فلنج گلو دار استیل شرح داده می شود.

FLANGE WN, DN100, #1500, Sch160, RF, ASTM A182 TYPE SS321

فلنج گلو دار سایز ۴ اینچ کلاس ۱۵۰۰ رده ۱۶۰ پیشانی رایس فیس آلیاژ استیل ۳۲۱

جهت مشاوره و دریافت قیمت با شماره ۶۶۶۵۳۶۱۶-۰۲۱ و ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.