021-66802952
es.ramandco@gmail.com

اتصالات جوشی(Butt weld)

اتصالات جوشی به دو صورت بدون درز (مانیسمان) و درزدار به بازار عرضه میشود. نوع مانیسمان از لوله مانیسمان و نوع درزدار از لوله درزدار تولید می شود. از اتصالات فلزی برای تغییر مسیر جریان، تغییر سایز لوله، کور کردن و مسدود کردن جریان سیال استفاده میشود.

انواع اتصالات جوشی

زانو

زانو به دو حالت ۹۰ درجه و ۴۵ درجه تولید میشود.و برای تغییر مسیر جریان سیال از این وسیله استفاده میشود. در صورتی که علاوه بر تغییر مسیر کاهش سایز هم داشته باشیم باید یک سر زانو تبدیل جوش داده شود. در شرایطی که تغییر مسیر غیر از ۴۵ و ۹۰ درجه باشد زانو نسبت درجه مورد نظر برش داده میشود. در شرایطی که نیاز به تغییر مسیر ۱۸۰ درجه باشد از زانو U شکل استفاده میشود. زانو به دو صورت مانیسمان و درز دار در بازار موجود است.

سه راه

سه راه ابزاری برای انشعاب گیری از جریان سیال می باشد. اگر در جریان بخواهیم در مسیر مستقیم تغییر سایز داشته باشیم باید در راستای جریان از تبدیل استفاده شود. سه را به صورت مانیسمان و درزدار در بازار وجود دارد.

سراه تبدیلی

سه را تبدیل نیز مانند سه راه معمولی جهت انشعاب گیری استفاده میشود . تنها تفاوت این ابزار تغییر سایز بر روی نافی سه راه است. که به کمک آن میتوان سایز لوله رو در انشعاب گیری تغییر داد. سه را تبدیلی مانیسمان و درزدار در بازار وجود دارد.

چهارراه

در شرایطی که بخواهیم ۴ انشعاب ۹۰ درجه داشته باشیم از چهار راه استفاده میشود. در بین اتصالات فلزی چهارراه کمترین کاربرد را دارد.

تبدیل

تبدیل ابزاری برای تغییر سایز لوله در خطوط لوله است. از این ابزار علاوه بر تغییر سایز برای تغییر رده هم استفاده میشود. تبدیل را میتوان ساده ترین جزء اتصالات دانست.


تبدیل کج

تبدیل کج به مانند تبدیل معمولی می باشد. با این تفاوت که ورودی و خروجی آن هم مرکز نمی باشد.

کپ

کپ همانطور که از اسمش مشخص است ابزاری شبیه کلاه است و اگر قصد بستن و کور کردن جریان را داشته باشیم از کپ استفاده میکنیم.

سردنده و دو سر دنده

در شرایطی که بخواهیم خطوط را به کمک مهره ماسوره به هم وصل کنیم و یا بخواهیم از ابزارهای سنجش مثل مانومتر و.. در پایپینگ استفاده کنیم سر دنده و دو سر دنده به کار می آید.

سایز و رده اتصالات جوشی

اتصالات جوشی از سایز۱/۲ اینچ تا ۲۴ اینچ عرف بازار است و اگر سایز بالاتری مورد نیاز باشه به صورت سفارشی تولید میشود. در بازار به اصطلاح بازاری به ترتیب از ۳/۴ تا ۴ اینچ بر اساس سانت اعلام میشود. بطور مثال سایز ۳/۴ اینچ سایز ۲.۵ و ۳ اینچ سایز ۸ و  ۱/۲ ۲ اینچ سایز ۷ اعلام میشود. در اتصالات مانیسمان اتصالات هم رده لوله مورد مصرف موجود است و در اتصالات درزدار اتصالات سنگین و سبک تولید می شود.

استاندارد متریال و سایز اتصالات جوشی

استاندارد متریال اتصالات جوشی باید با استاندارد لوله و فلنج و شیر آلات مورد استفاده در پایپینگ همخوانی داشته باشد در غیر اینصورت امکان از بین رفتن اتصالات به مرور زمان زیاد است و همین امر شاید باعث خسارتهای جبران ناپذیر در خطوط انتقال سیال شود. استاندارد متریال اتصالات بر اساس ASTM می باشد. اگر از لوله A106 و فلنج و شیر آلات A105 استفاده میشود باید از اتصالات با گرید ASTM A234wpb استفاده شود. در ادامه به انواع اتصالات بر اساس استاندارد ASTM در گریدهای مختلف میپردازیم.A234 gr WPB, WPB و ASTM A234gr WP1, WP5, WP9,WP11CL, WP22CL(مخصوص لوله های آتشخوار)  و ASTM A420 grWLP3,WPL6 برای لوله ها با کارکرد در دمای پایین مورد استفاده قرار میگیرد. برای سایز ابعادی هم از استاندارد ASME B16.9 و ASME B16.28 برای زانو های SHORT تولید و به بازار عرضه می شود.

نکته حائز اهمیت و مهم تولید اتصالات جوشی از لوله می باشد. با توجه به این مهم از تمام متریالهایی که لوله تولید می شود می توان اتصالات جوشی تولید کرد . ولی به دلیل به صرفه نبودن، آلیاژهای خاص به در خواست مشتری تولید می شود.

مزایا و معایب 

از مزایای اتصالات جوشی  در دسترس بودن، صرفه اقتصادی، نصب و جوشکاری راحت را میتوان نام برد و مهمترین عیب این اتصالات عدم استفاده در فشار کاری بالا است که در صورت فشار کاری بالا باید از اتصالات فشار قوی استفاده کرد.

برندهای 

از برندهای مطرح در اتصالات جوشی می توان به اتصالات بنکن، ایران اتصال، آسیا اشاره کرد ولی در شرایطی که نیاز به اتصالات مانیسمان باشد باید از اتصالات بنکن تولید ژاپن، تکنو فورج، ارنی فیتینگ و اتصالات دارای سرتیفیکیت صنعت نفت استفاده شود.

جهت اطلاع از قیمت و تخفیف با شماره ۶۶۶۵۳۶۱۶-۰۲۱ و ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.