021-66802952
es.ramandco@gmail.com

فلنج رزوه ای فولادی

فلنج رزوه ای فولادی  همان طور که از نامش پیداست به صورت رزوه ای است و جزء فلنج های پر کاربرد در صنایع آب و فاضلاب می باشد. فلنج های رزوه ای فولادی به صورت گالوانیزه به بازار عرضه می شوند. در این فلنج ها  قسمت رزوه ای فلنج رزوه ای به قسمت رزوه لوله گالوانیزه بسته می شود. بطور کلی فلنج رزوه ای یک فلنج اسلیپون است که قسمت داخلی آن رزوه شده است.

فلنج رزوه ای غیر گالوانیزه ای

برخی از انواع فلنج رزوه ای به صورت غیر گالوانیزه ای به بازار عرضه می شوند. این فلنج ها برای ترکیب شدن با اتصالات رزوه ای یا شیر آلات رزوه ای می باشد. این فلنج ها که به اصطلاح تو پیچ نامیده می شوند، به اتصالات روپیچ یا شیر آلات روپیچ بسته می شوند. این فلنج در انتقال سیالات قابل اشتعال قابل استفاده است؛ به صورتی که در صورت خرابی قسمتی از خطوط لوله کشی سیالات استفاده می شوند. نکته مهم در این اتصال این سهت رزوه فلنج و لوله و یا اقلام دیگر باید با هم همخوانی دشاته باشند؛ در غیر این صورت امکان برقراری اتصال ایمن وجود نخواهد داشت. در فلنج رزوه ای کیفیت رزوه و سوراخهای دور فلنج از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر رزوه با کیفیت بالا ایجاد نشود احتمال غیر هم مرکز بودن دو فلنج زیاد می شود. در این صورت سوراخهای کناری در یک راستا نخواهند بود و اتصال ۲ فلنج در شرایط مناسبی قرار نمی گیرد.

نمونه فلنج رزوه ای تولید شده در کارگاه

 شرکت انرژی صنعت رامند با تجهیز کارگاه خود به دستگاه سنگین تراش، توانایی ساخت فلنج های رزوه ای درخواستی مشتریان خود را در سایز های مختلف دارا می باشد.

نکات مهم در اتصال فلنج رزوه ای

اولین نکته ضخامت لوله است؛ لوله باید طوری انتخاب شود که در حین رزوه کردن له نشود و یا بعد از رزوه در حین بستن یا بعد از آن هنگام انتقال سیال رزوه بریده نشود. اگر محاسبات به صورت درست انجام نشده باشد، باید منتظر اتفاق ناگوار باشیم.

دومین نکته آب بندی این فلنج رزوه ای است. رزوه ایجاد شده بر روی فلنج و لوله به صورت مخروطی ایجاد می شود که به راحتی به هم متصل شوند. و از خوردگی رزوه توسط هم جلوگیری به عمل می آید. در آب بندی علاوه بر رزوهف ماده آب بندی هم از اهمیت بالایی برخوردار است. این ماده که می تواند نوار تفلون، مایع تفلون، واشر آب بند و هر آب بند دیگری باشد. البته لوازم آب بند باید متناسب با سیال قابل انتقال باشد تا دچار خوردگی و نشتی نشود.

روش تولید فلنج رزوه ای

تولید فلنج رزوه ای شبیه فلنج اسلیپون است؛ تنها یک مرحله اضافی به مراحل ساخت آن افزوده شده است. برای ساخت فلنج رزوه ای ابتدا یک پولک فولادی به کمک پلاسما  ایجاد می شود. سپس به کمک دستگاه تراش، فلنج را  به ابعاد استاندارد می رسانیم. تنها عملیاتی در تولید این فلنج نسبت به فلنج اسلیپون، عملیات ایجاد رزوه داخل فلنج است. این مرحله نیز به کمک دستگاه تراش انجام می شود. در بیشتر مواقع فلنج های رزوه ای بر روی لوله های گالوانیزه نصب می شود؛ به همین علت بر روی فلنج های رزوه ای عملیات پوشش دهی گالوانیزه انجام می شود.

مزایا و معایب فلنج رزوه ای

مزیت مهم فلنج رزوه ای عدم جوشکاری در ان است. این مهم باعث عدم ایجاد تنش در فلنج می شود و ضریب اطمینان بالایی برای فلنج رزوه ای ایجاد می کند. از مزیتهای دیگر فلنج رزوه ای اتصال ساده و سریع لوله و فلنج است؛ مزیت جذاب دیگر، مونتاژ راحت یک قسمت از مجموعه در صورت نیاز به تعمیر و تعویض است.

از معایب فلنج رزوه ای، احتمال بالای  نشتی در این فلنج است. در صورتی که رزوه روی لوله یا فلنج کیفیت پایینی داشته باشد و همچنین در صورتی که نوار یا مایع آب بندی به خوبی عمل نکند باعث شرایط آب بندی غیر ایمن و ضعیف می شود. ایراد دیگر فلنج رزوه ای این هست که این فلنج در صورت ایجاد ونت و لرزش در خطوط لوله رزوه ای، احتمال باز شدن رزوه و ایجاد اتفاق ناگوار وجود خواهد داشت؛ هرچند اندک! 

فشار کاری

فشار کاری فلنج رزوه ای به مانند دیگر فلنج ها بر اساس psi یا همان کلاس و bar یا همان pn سنجیده می شود. 

نمونه درخواست خرید فلنج دنده ای

Threaded Flange(NPT) 3INCH PN25 ASTM A105 ASME B16.5

فلنج رزوه ای سایز 3 اینچ فشار کاری 16 بار متریال منطبق با A105 و استاندارد ASME B16.5


برای اطلاع از تخفیف های و خرید فلنج رزوه ای با شماره تلفن 02166802952 یا ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.