021-66802952
es.ramandco@gmail.com

فلنج اسلیپون فولادی

فلنج اسلیپون یکی از پرکاربردترین فلنج های مورد استفاده در صنایع است. در این نوع فلنج لوله به داخل فلنج رفته و درداخل فلنج عملیات جوشکاری اجرا می‌شود.

فلنج اسلیپون

 طرح فلنج اسلیپون با توجه به نوع جوشکاری، دارای یک مزیت و یک ایراد است. ایراد این فلنج این است که اتصلاتی مثل زانو و تبدیل و... رو نمی توان به فلنج جوش داد و یک اتصال ترکیبی ایجاد کرد. اما مزیت این طرح این است که لوله به داخل رفته و احتمال شکست از ناحیه جوشکاری شده کمتر است.

در تصویر زیر روش جوشکاری فلنج اسلیپون را مشاهده می کنید.

فلنج اسلیپونطبق تصویر بالا قطر فلنج برابر با قطر خارجی لوله‌ای و به رده لوله ربطی ندارد.

فلنج اسلیپون کاهنده

فلنج اسلیپون کاهنده یکی از انواع فلنج اسلیپون است. کاربرد این فلنج برای کاهش سایز لوله است. ما در انرژی صنعت رامند تولید انواع فلنج های اسپلیپون را انجام می دهیم.

فلنج اسلیپون کاهنده

نحوه اتصال فلنج به لوله

در جوشکاری فلنج اسلیپون ابتدا لوله به اندازه مورد نظر برش خورده و داخل فلنج قرار میگیرد. پس از قرار گیری لوله در داخل فلنج، دو مرحله جوشکاری انجام می شود. یک مرحله داخل فلنج که ته لوله جوشکاری می شود. در مرحله دوم ورودی فلنج جوشکاری می شود. دو مرحله جوشکاری باعث جلوگیری نشتی سیال می شود. یکی امتیازات استفاده از فلنج اسلیپون، عدم نیاز به دست بالا در برش لوله است و به اندازه نصف ضخامت فلنج می توان تلرانس برش داشت. 

مزایا فلنج اسلیپون

✔ نصب راحت در مقایسه با فلنج گلودار

✔ قیمت کمتر در مقایسه با فلنج گلو دار

✔ رفع مشکل عدم هم مرکزی به علت ورود لوله به داخل فلنج

✔ آب بندی عالی به علت جوشکاری ۲ مرحله ای 

✔ عدم نیاز به دقت بالا برش در لوله

✔ سرعت عمل نصب

✔عدم نیاز به دست بالا در برش لوله است

معایب فلنج اسلیپون

✔ مراحل جوشکاری بیشتر

✔ تنش زیاد و عدم استحکام مناسب در بدنه 

✔ عدم توانایی در اتصال به انواع اتصالات 

مقایسه دو فلنج گلو دار و فلنج اسلیپون

به علت پر کاربرد بودن این دو فلنج با مقایسه این دو فلنج قدرت تشخیص مشتری نسبت به انتخاب مناسب بالا می رود. تفاوت اصلی این دو فلنج در ظاهر و مونتاژ آن است. فلنج گلو دار دارای یک لبه مخروطی که ارتفاع آن حدود دو برابر ضخامت دیسک فلنج می باشد.ولی در فلنج اسلیپون یک لبه کوتاه وجود دارد. تفاوت ظاهری دیگر در ناحیه قرار گیری لوله برای مونتاژ است. در فلنج گلو دار لوله بالای قسمت مخروطی قرار میگیرد و یک مرحله جوشکاری داریم ولی در فلنج اسلیپون لوله داخل قرار می گیرد و از داخل و بیرون جوشکاری می شود. تفاوت ظاهری دیگر در کاربرد رده لوله است. در فلنج گلو دار رده فلنج با رده لوله باید همخوانی داشته باشد. ولی در فلنج اسلیپون رده لوله اهمیت ندارد زیرا سوراخ برابر با قطر بیرونی است. 

در مقایسه این دو فلنج نکته دیگر فشار کاری می باشد. فلنج گلو دار در تمامی فشار کار ها نسبت به استانداردASME تولید و روانه بازار می شود. اما فلنج اسلیپون در سایز و فشار کاری، محدودیت دارد؛ به طوری که در سایز های بالای ۱۰ اینچ به درخواست مشتری تولید می شود.

موارد استفاده از فلنج اسلیپون

فلنج اسلیپون به دلیل سهولت نصب مورد توجه زیادی قرار دارد. از جمله در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع دارویی،صنایع غذایی و بهداشتی، قابلیت اتصال انواع پمپ و شیر آلات، استفاده در موتور خانه و ... .

در زیر نمونه ای خصوصیات یک فلنج اسپلیپون به صورت تخصصی نوشته شده است.

flange slip on 6INCH,#300,RF,ASTM A266,ASME B16.5

نوشته بالا یک فلنج اسلیپون، ۶ اینچ، کلاس ۳۰۰، جای واشر دار، متریال طبق استاندارد A266 مربوط به مخازن تحت فشار، دارای استاندارد ابعادی بر اساس  ASME B16.5 می باشد.نصب فلنج اسلیپون

روش نصب و استفاده از فلنج اسلیپون برای اتصال لوله‌ها به شیوه‌ها و مراحلی اشاره دارد که برای اتصال دو لوله یا لوله به تجهیزات دیگر، از فلنج اسلیپون استفاده می‌شود. در ادامه، به برخی از مواردی که در این زمینه مهم هستند، اشاره می‌شود:

 1. آماده‌سازی سطح:
  • قبل از نصب، سطح انتهای لوله‌ها و فلنج اسلیپون باید به دقت تمیز شده و از هر گونه آلاینده‌ها و روغن‌ها پاک شود.
 2. وارد کردن لوله به داخل فلنج:
  • لوله باید به داخل فلنج اسلیپون وارد شود تا به جا خود در فلنج قرار گیرد.
 3. بسته شدن فلنج:
  • بستن فلنج با استفاده از بولت و مهره‌های مناسب برای ایجاد اتصال محکم بین فلنج و لوله‌ها یا تجهیزات دیگر انجام می شود
 4. کنترل تنظیمات:
  • بعد از نصب، تنظیمات و استحکام اتصال باید با دقت کنترل شود تا هیچ نشتی یا مشکل دیگری در اتصال به وجود نیاید.
 5. استفاده از مهره و بولت مناسب:
  • استفاده از مهره و بولت‌های با کیفیت و مناسب برای اندازه و نوع فلنج و لوله بسیار حائز اهمیت است.
 6. رعایت استانداردها و مقررات:
  • در نصب و استفاده از فلنج اسلیپون باید به استانداردها و مقررات مربوطه توجه شود تا اتصال مطمئن و مقاوم برقرار شود.
 7. بررسی نشتی:
  • پس از نصب، باید اتصال را بررسی کرده و از عدم وجود نشتی یا مشکلات دیگر اطمینان حاصل شود.
 8. تعویض و بازسازی به موقع:
  • در صورت نیاز، تعویض و بازسازی اتصالات فلنج اسلیپون باید به موقع و با استفاده از قطعات با کیفیت انجام شود تا ایمنی و عملکرد صحیح حفظ شود.

با رعایت موارد فوق و استفاده از مواد با کیفیت و اجرای دقیق، اتصالات فلنج اسلیپون می‌توانند به صورت مطمئن و قابل اعتماد در سیستم‌های لوله‌کشی مورد استفاده قرار بگیرند.برای اطلاع از تخفیفها و خرید با کارشناس فنی ما با شماره تلفن 66802952-۰۲۱ یا ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.