021-66802952
es.ramandco@gmail.com

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه کاربرد وسیعی در لوله کشی آب دارد. هرچند با افزایش لوله های تک لایه و سه لایه و پنج لایه کاربردش لوله گالوانیزه کمتر شده است. ولی همچنان جزء پرکاربردترین لوله های مخصوص لوله کشی آب است. لوله گالوانیزه همان لوله سیاه است که در ظرف فلز روی غوطه ور میشود تا به لوله گالوانیزه تبدیل شود. 

لوله گالوانیزه در سایز همانند لوله درزدار و مانیسمان می باشد. لوله گالوانیزه به سه صورت درز دار و مانیسمان و گلخانه ای موجود می باشد. نوع عملیات گالوانیزه کردن به دو صورت گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد می باشد. البته نوع گالوانیزه گرم کاربردی است و باید لوله ها با عملیات گالوانیزه گرم ساخته شود.

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه درز دار

لوله گالوانیزه درز دار همان لوله گالوانیزه موجود در بازار است که توسط کارخانجات به صورت عمده تولید میشود. این لوله ها توسط کارخانه های متعددی از جمله ساوه، سپنتا به بازار عرضه می شود. دو سر لوله گالوانیزه به صورت رزوه ای می باشد و اگر نیاز به برش لوله باشد به وسیله دستگاهی به نام حدیده دو سر لوله بریده شده رزوه ایجاد میشود. دستگاه حدیده به صورت دستی و الکتریکی می باشد.

کاربرد لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه برای انتقال آب در صنایع آب و فاضلاب و تاسیسات ساختمان و همچنین کشاورزی استفاده میشود. از دیگر موارد استفاده این نوع لوله ها در محیطهای که بخارات اسیدی وجود دارد می باشد.


لوله گالوانیزه مانیسمان

وقتی فشار کاری بالا باشد و لوله گالوانیزه درز دار تحمل فشار کاری را نداشته باشند، از لوله گالوانیزه مانیسمان استفاده می شود.لوله گالوانیزه مانیسمان تولید کارخانه خاصی نیست و این نوع لوله به وسیله لوله مانیسمان A106 در کارگاههای پوشش دهی گالوانیزه آماده می شود. نکته حائز اهمیت در این لوله این است که حتما باید گالوانیزه گرم شوند.

لوله گلخانه ای

لوله گلخانه ای نوعی از لوله گالوانیزه است. این لوله از لوله سیاه پلیسه تولید میشود. ز موارد استفاده لوله گلخانه ای میتوان به ساخت گلخانه، پایه فنس، و در هر موقعیتی مرطوب و در معرض آب و رطوبت که نیاز به لوله باشد.

طول عمر لوله گالوانیزه

عمر مفید لوله گالوانیزه به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله سیال مورد استفاده برای عبور از لوله گالوانیزه، دمای کار، شرایط محیطی، کیفیت گالوانیزه و ... بطور کلی گالوانیزه گرم ۳۰ سال و گالوانیزه سرد ۸ سال عمر مفید دارد.

مزایا لوله گالوانیزه

مقاومت در برابر اکسید شدن

اتصال بدون نیاز به جوشکاری

سطح تمیز و زیبا نسبت به لوله سیاه

قابلیت استفاده توکار

لوله گالوانیزه آتش نشانی

لوله گالوانیزه آتش نشانی از انواع لوله های مورد استفاده در صنایع آتش نشانی بوده و به دلیل اهمیت در این سیستم ها معمولا از لوله بدون درز گالوانیزه در رده های 20 و 40 استفاده می گردد. از لوله گالوانیزه جهت انتقال آب با سرعت و فشار بالا در سیستم های ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد و  از سایزهای ½ الی 6 اینچ تولید می گردد.

لوله ای که با روی مذاب پوشش داده میشود جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه های درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند که عموماً به دو صورت سبک و متوسط تولید می گردد.

همانطور که میدانید وجود و پایداری سیستم آتش نشانی تا آخرین لحظه آتش سوزی امری حیاتی به شمار می رود. چرا که تنها از طریق این سیستم می توان به آتش موجود را مهار کرد. بنابراین باید مقاومت بالایی در برابر حرارت های بالا از خود به معرض نمایش بگذارد.

نواع لوله گالوانیزه آتش نشانی

1. لوله گالوانیزه آتش نشانی فشار متوسط

1. لوله گالوانیزه آتش نشانی فشار قوی

1. لوله گالوانیزه آتش نشانی بدون درز

معایب لوله گالوانیزه

کدر شدن بعد از مدتی

عدم تحمل فشار بالا(برای مسکونی مناسب است)


نحوه ساخت لوله گالوانیزه

نحوه ساخت لوله گالوانیزه شبیه به لوله درزدار می باشد، ابتدا ورق به کمک دستگاه لوله سازی شبیه لوله نورد میشود. سپس به کمک جوشکاری درز لوله جوش داده می شود. که تا این مرحله به مانند لوله درزدار میباشد.سپس بعد از این مرحله لوله ها وارد حوضچه آبکاری گالوانیزه می شوند و بعد از مدتی لوله گالوانیزه آماده شده و به صورت تبدیل به بازار عرضه می شود. نکته حائز اهمیت باید گالوانیزه گرم انجام شود.

 

قیمت گذاری لوله گالوانیزه

قیمت لوله گالوانیزه بر اساس وزن لوله میباشد. ولی در عرف بازار قیمت لوله بر اساس ضخامت آن به صورت شاخه ای می باشد و در صورتی که خرید بندیلی انجام شود قیمت گذاری بر اساس وزن انجام میگیرد. و اما عوامل موثر، اولین عامل موثر در قیمت لوله گالوانیزه مانند دیگر محصولات قیمت ارز است. با افزایش قیمت ارز قیمت لوله گالوانیزه افزایش می یابد. از دیگر عوامل موثر در قیمت، میزان عرضه و تقاضا می باشد. در صورتی که یک سایز از لوله در بازار کم باشد قیمتش بالا میرود. عوامل دیگری بر قیمت لوله گالوانیزه تاثیر گذار است ولی بیشترین تاثیر را عوامل ذکر شده دارد.


استاندارد لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه هم مثل تمام ملزومات پایپینگ استانداردهای مورد نظر را پاس کند و در غیر این صورت امکان ایجاد حادثه دور از انتظار نیست.لوله گالوانیزه بر اساس استاندارد DIN2444 وDIN EN10240 وISIRI3765 تولید می شوند.روی(zink) پوشش داده شده روی لوله گالوانیزه داری استاندارد ASTM A90 و ASTMF1083 و در بازه فشار کاری ۱۲ bar الی ۱۶ bar می باشد.

اتصال لوله گالوانیزه

دو سر لوله های گالوانیزه دنده می باشد و به کمک اتصالاتی که به صورت رزوه ای است به هم متصل میشوند.

اتصالات-گالوانیزهبرای مشاوره و اطلاع از قیمتهای لوله گالوانیزه با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۶۶۶۵۳۶۱۶

۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵