021-66802952
es.ramandco@gmail.com

فلنج گلودار استیل

فلنج گلودار استنلس استیل برای اتصال لوله استیل به شیر آلات استیل مورد استفاده قرار می گیرد. سایز و استاندارد ابعادی فلنج گلودار استیل همانند فلنج گلو دار کربن استیل(فولادی) است. فلنج گلودار را می توان با انواع مختلف فلز استیل تولید کرد.؛ از جمله استیل ۳۰۴، استیل ۳۱۶، استیل۳۱۰ یا استیل ۳۲۱. فلنج گلو دار استیل استاندارد به روش فورج تولید می شود. فشار کاری فلنج استیل بر اساس psiو  pn تعیین می شود. فلنج استیل در کلاس ۱۵۰ الی ۲۵۰۰ و از ۱۰ بار تا ۴۰ بار تولید و به بازار عرضه می شود. 

فلنج_گلودار_استیل

فلنج گلودار استیل علاوه بر فشار کاری با توجه به رده لوله، داری رده نیز می باشد؛ یعنی با توجه به رده لوله استیل رده فلنج استیل نیز مشخص می شود.

کاربرد فلنج گلودار استیل

اولین شرط در کاربرد فلنج گلودار استیل، گرید استیل آن است. در زیر انواع کاربردها فلنج های گلودار استیل در شرایط مختلف را ذکر می کنیم.

-فلنج با گرید 304 در شرایط عادی و فقط برای جلوگیری از رطوبت استفاده می شود.

-فلنج با گرید 316 برای استفاده در شرایط اسیدی کاربرد دارد.

-فلنج 310 برای استفاده در کوره و درجه حرارت بالا کاربرد دارد.

به طور کلی فلنج گلودار استیل در اتصال لوله به دیگر، اتصال لوله به شیر آلات، تهویه هوا، وصل کردن لوله و تجهیزات به مخازن و تانکرها در صنایع نفت و گاز، آب و فاضلاب، کارخانجات فولاد سازی، و نیروگاهها کاربرد دارد.

سایز بندی فلنج گلو دار استیل

فلنج گلودار استیل از سایز ۱/۲ الی ۲۴ اینچ در بازار موجود است و در صورت نیاز به سایز بالاتر امکان تولید و واردات آن محیا است. فلنج گلودار استیل به مانند فلنج گلودار فولادی، دارای انواع مختلفی است. رده لوله و رده فلنج گلودار باید با هم متناسب انتخاب شود؛ در غیر این صورت در جوشکاری لوله به فلنج مشکل ایجاد می شود و امکان ترک و نشتی خواهد بود. 

قیمت فلنج گلودار استیل

قیمت فلنج گلودار استیل به مولفه های زیادی بستگی داره که مهمترین آن گرید بکار رفته و روش تولید آن است. در گریدهای مختلف قیمتهای فلنج تغییر می کند و به ترتیب از فلنج ۳۰۴،۳۱۶،۳۲۱ و ۳۱۰ قیمتها افزایش می یاید. در کنار گرید استیل فلنجی که به روش فورج تولید می شود از فلنج ریختگری گرانتر است. به طور کلی فلنج ساخته شده از طریق ریخته گری استاندارد نیست و تحمل فشار کمتری نسبت به فلنج فورج دارد. از دیگر مولفه های موثر بر قیمت فلنج استیل تعرفه واردات، موجودی بازار، نوسانات قیمت ارز و ... است.

روش تولید فلنج گلودار استیل

فلنج گلودار استیل به دو روش ریخته گری و فورج تولید می شود. در روش ریختگری که اکثر فلنج های تولید داخل را شامل می شود،ابتدا گرید استیل مورد نظر را در پاتیل ذوب می کنیم؛ سپس بعد از ذوب و روان شدن، مذاب را داخل قالب ریخته گری جریان می دهیم. بعد از سرد شدن قطعه رو از قالب جدا می کنیم و به قسمت تراشکاری انتقال می دهیم. در تراشکاری نیز با اجام تراشکاری دقیق  فلنج در سایز استاندارد تولید می شود. تولید فلنج به روش ریخته گری استاندارد نیست ولی به علت هزینه تولید پایین تر نسبت به روش فورج، در بسیاری از صنایع کاربرد دارد.

در روش تولید فلنج استیل به روش فورج ابتدا ماده اولیه را تا درجه حرارت ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهیم؛ سپس بعد از سرخ شدن ماده خام را روی قالب و زیر پرس فورج انتقال می دهیم. به کمک پرس فورج ماده خام سرخ شده شکل قالب به خودش میگیرد. بعد از عملیات پرس، فلنج از قالب خارج می شود و به قسمت تراشکاری انتقال پیدا می کند. در تراشکاری فلنج به ابعاد مورد نظر می رسد. در استاندارد ASTM روش تولید فلنج به صورت فورج در نظر گرفته شده است.

فشار کاری فلنج گلودار استیل

فلنج گلو دار استیل دارای ۲ استاندارد کاری است. در سیستم ISO بر اساس PN و در سیستم ASTM براساس psi می باشد. این فلنج بر اساس سیستم استاندارد ISO در فشار کاری pn10, pn16, pn20,pn25, pn40,pn64 و pn100 و بر اساس استاندارد ASTM در فشار کاری کلاس۱۵۰، ۳۰۰، ۶۰۰، ۹۰۰، ۱۵۰۰، ۲۵۰۰ تولید شده و روانه بازار می شود. شایان ذکر است متریال پایه، دمای کاری، فشار کاری و ابعاد فلنج ۴ پارامتر تاثیر گذار در کلاس بندی فلنج هستند.

فلنج_استیل_گلودار

آب بندی فلنج استیل

آب بندی فلنج استیل بستگی به فشار کاری جریان، نوع سیال و گرید استیل دارد. سطح آب بندی فلنج گلودار به صورت رایس فیس(RF) رینگ جوینت(RTG) و علت فیس می باشد؛ که به کمک گسکیت اسپیرال و واشر آب بندی به صورت ۱۰۰ آب بندی می شود.نکته مهم در آب بندی فلنج استیل همخوانی واشر آب بندی با گرید استیل است. به طور مثال در صورتی که در فلنج استیل ۳۱۶ از گسکیت ۳۰۴ استفاده کنیم به مرور زمان در گسکیت خوردگی ایجاد می شود و نشتی اتفاق می افتد. بنا به گرید آلیاژ استیل و همچنین سیال عبوری از لوله نوع واشر متفاوت است. برای روغن داغ و اسید رقیق از واشر nbr استفاده می شود. در صورتی که درصد اسید بالا هست باید از واشر وایتون یا واشر EPDM استفاده کرد. در صورتی که خوردگی و حرارت زیاد ایجاد نشود از واشر منجید دار استفاده می کنیم.

متریال فلنج گلودار استیل

متریال فلنج گلودار استیل تولید شده به روش فورج بر اساس استاندارد ASTM A182 می باشد.این فلنج در گریدهای مختلف 304, 304l, 316,316l, 310,321 تولید و به بازار عرضه می شود. گریدهای مختلف استیل کاربرد منحصر بفرد خود را دارد. گرید ۳۱۶ در شرایطی که محیط و سیال اسیدی باشد بکار می رود. گرید ۳۱۰ در شرایطی که حرارت بالای ۹۰۰ درجه باشد مورد استفاده قرار می گیرد. گرید ۳۰۴ برای محیطهای مرطوب مناسب است. در این صورت مهمترین علت انتخاب گریدهای مختلف شرایط محیطی و سیال عبوری از داخل لوله و فلنج گلودار است.

در زیر نمونه ای از درخواست فلنج گلو دار استیل شرح داده می شود.

FLANGE WN, DN100, #1500, Sch160, RF, ASTM A182 TYPE SS321

فلنج گلو دار سایز ۴ اینچ کلاس ۱۵۰۰ رده ۱۶۰ پیشانی رایس فیس آلیاژ استیل ۳۲۱

جهت مشاوره و دریافت قیمت با شماره 66802952-۰۲۱ و ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.