021-66802952
es.ramandco@gmail.com

فلنج کور فولادی

فلنج کور با نماد BL نشان داده می شود. این فلنج وظیفه ذاتی متفاوتی با دیگر فلنج ها دارد. فلنج کور همینطور که از اسمش پیداست وظیفه کور کردن یک مسیر و جریان را دارد. فرض کنید برای یک پروژه پایپینگ یا پایپ لاین یک طرح توسعه در نظر گرفته شده است. و قرار است در آینده اضافی شود. دراین صورت در پایان فاز یک فلنج کور استفاده میشود تا در آینده فلنج کور باز شده و ادامه فاز انجام شود. مهم ترین تفاوت فلنج کور با انواع دیگر فلنج نداشتن سوراخ در مرکز می باشد و از سوراخهای کنار برای بستن فلنج مقابل استفاده میشود. همچنین در این فلنج از گسکیت برای آب بندی دو فلنج استفاده میشود. در فلنج کور ابعاد براساس جداول استاندارد ساخته می شود. در این فلنج سایزهای ضخامت و موقعیت سوراخها اهمیت بالایی دارد که بر اساس سایز و فشار کاری متفاوت است. موقعیت سوراخها در صورت عدم دقت باعث دشواری در بستن دو فلنج به کمک استاد بولت و پیچ و مهره می شود. این مورد باعث کاهش ضریب اطمینان در نشتی می شود.

فلنج کور

کاربرد فلنج کور

فلنج کور با توجه به سایز بندی متنوع و فشار کاری مختلف در شرایط گوناگون استفاده می شود. در هر سیستمی که خطوط لوله کشی وجود دارد ۲ راهکار برای کور کردن خطوط لوله وجود دارد. یک راهکار دائمی و یک راهکار موقت؛ برای کور کردن دائمی یک خط لوله از کپ جوشی استفاده می شود. در این شرایط یک کپ با ملاحظه فشار کاری و ضخامت لوله انتخاب شده و به کمک جوشکاری به ته سیستم نصب می شود. در صورتی که کور کردن سیستم به صورت دائمی نیست و به احتمال زیاد در طرح توسعه پروژه خطوط جدید بایستی فلن باز شود. فلنج کور به کمک پیچ و مهره یا استد بولت به یک فلنج اسلیپون، تخت یا ساکت ولد وصل می شود که در صورت نیاز باز شده و سیال جریان پیدا می کند. نکته حائز اهمیت این است که قبل از فلنج کور باید یک شیر جهت بستن جریان سیال نصب شود که در صورت نیاز به باز کردن فلنج کور قبل از آن شیر، جریان سیال را قطع کرده باشد. فلنج کور در تمامی صنایع از جمله نفت و گاز، تاسیسات، کشاورزی که خطوط لوله برای انتقال سیال دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

استاندارد فلنج کور

فلنج کور بنا به درخواست مشتری و طبق استانداردهای ASME, ANSI, DIN, ISO در سایز های ۱/۲ تا بالاترین سایز لوله تولید می شود. مهمترین و کاربردی ترین استاندارد در فلنج کور استاندارد ASME B16.5 است. فلنج کور بر اساس فشار قابل تحمل و دمای سیال در ابعاد مختلفی تولید می شود که ضریب اطمینان ۲ برای انواع فلنج در نظر گرفته می شود. این فلنج بر اساس استاندارد ASME در کلاس ۱۵۰ الی ۱۵۰۰ در استاندارد API از کلاس ۱۵۰۰ الی ۶۰۰۰ و در استاندارد DIN,ISO در فشار کاری pn10 الی pn150 می باشد.

کورکن های غیر فلنجی

در یک خط لوله فلنج کور، وظیفه کور کردن غیر دائم و موقت را برعهده دارد. البته امکان دارد این کور کردن به صورت دائمی و یا سالیان زیادی بماند. ولی وظیفه کور کردن دائم به کمک کپ جوشی می باشد که بعد از جوش دادن به لوله فقط در صورت تخریب قسمتی از لوله و خود کپ امکان جدا کردن آن وجود دارد. 

در خطوط گالوانیزه هیچ کور کن دائمی وجود ندارد. در این خطوط فقط از کپ رزوه ای برای کور کردن استفاده می شود؛ که این کپ به علت رزوه ای بودن امکان مونتاژ دارد.

در زیر یک نمونه در خواست فلنج کور را مشاهده می کنید.

flange BL, 2 1/2INCH,pn150,ASTM A694,ASME B16.5

مشخصات فلنج بالا: فلنج کور سایز ۲ ۱/۲ اینچ فشار کاری ۱۵۰ بار(معادل فشار کاری کلاس۹۰۰) طبق استاندارد A694 (کربن استیل مربوط به فشار کاری بالا) طبق استاندارد ابعادی ASME

ساده ترین و بهترین روش ساخت فلنج کور، استفاده از ورق می باشد. در این روش ورق را به کمک پلاسما به صورت گرد و سایز مورد نظر بریده و بعد به کمک دستگاه تراش به سایز مورد نظر می رسانیم. در مجموعه کارگاهی انرژی صنعت رامند  ما فلنج کور از سایز ۱/۲ اینچ تا ۵۶ اینچ بنا به در خواست مشتری تولید می کنیم.

فلنج کور

برای اطلاع بیشتر و مشاوره فنی با شماره 02166802952 یا شماره ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.