021-66802952
es.ramandco@gmail.com

لوله بدون درز (مانیسمان)

 لوله بدون درز، مانیسمان یا سیم لس نوعی از لوله‌های بدون درز است که به دلیل نبود جوش در آن‌ها کاربرد فراوانی در بخش‌هایی از صنعت که لوله درزدار نمی‌تواند پاسخگو باشد، دارد.

این لوله ها به دلیل یکدست بودن و بدون درز بودنشان نسبت به سایر لوله ها محکم تر هستند و قیمتی بالاتر از سایر لوله ها دارند.

 در نتیجه از نظر استحکام مکانیکی، مقاومت به خوردگی، مقاومت در برابر حرارت و فشارهای بالا کیفیت بالاتری دارد و برای بخش‌هایی از صنعت که نیازمند دقت بالا در این ویژگی‌ها باشد، موفق‌تر عمل خواهد کرد.

و همچنین در مواردی که ماده در حال انتقال، ارزش بالایی دارد و یا نشت آن بسیار خطرآفرین باشد، از لوله مانیسمان استفاده می‌شود, ، این نوع لوله‌ها دارای طول عمر مفیدتری نسبت به انواع دیگر لوله هستند.

لوله مانیسمان طبق کاربرد، سایز و رده‌ به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود:

این لوله‌ها معمولاً در دو سایز شش و ۱۲ متری و رده‌های ۲۰، ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۲۰ و ۱۴۰ تولید می‌شوند, که رده‌های ۲۰ و ۴۰ نسبت به دیگر انواع موجود بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله بدون درز بخاطر نداشتن درز جوش و تحمل فشار بالا کاربرد وسیعی در صنایعی که سیال با فشار بالا در لوله جریان دارد بکار می رود. و هر چه این فشار بالاتر برود رده لوله که همان ضخامت استاندارد لوله است بالاتر می رود. بیشترین کاربرد لوله مانیسمان در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و پالایشگاه می باشد. همچنین در منم به های بزرگ تجاری و مسکونی به علت فشار بالا سیستم آتشنشانی از لوله مانیسمان استفاده میشود. استفاده دیگر از این لوله در صنایع قطعه سازی است.به علت یک تکه بودن لوله مانیسمان از این محصول در ساخت قطعات استفاده میشود.

تاریخچه لوله مانیسمان

پس از اختراع لوله مانیسمان این اختراع باعث شد لوله مانیسمان خاصترین لوله در بین انواع لوله باشد. دلیل این محبوبیت تحمل فشار کاری بالا و امکان تولید در ضخامتهای بالا است. که این امکان در لوله های درز دار وجود ندارد.

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز در سال 1885 اختراع شد و تا 5 سال به بهره برداری صنعتی رسید و وارد بازار مصرف شد. این اختراع مهم توسط برادران مانیسمان درآلمان انجام شده است. بعد از اختراع لوله مانیسمان این اختراع در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع کشتی سازی مخصوصا نفت کش ها، صنایع مرتبط با هیدرولیک، صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار گرفت و جز محصولات جدایی ناپذیر از صنعت شد.

روش ساخت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان به روش اکسترود و از یک شمش گرد فولادی تولید می شود. علت قیمت بالاتر لوله مانیسمان هم به علت هزینه بالای تولید می باشد.

ابتدا شمش را به مقدار مورد نیاز بریده و سپس حرارت داده و گرم میکنیم. بعد سنبه را داخل شمش خمیره شده کرده و شمش را تابگیری میکنیم. دما که مقداری پایین آمد سنبه را خارج می کنیم. برای رسیدن به سایز استاندارد لوله را کشش می دهیم .

بعد از خنک شدن کامل لوله به طول ۶ متر برش خورده و تمیز کاری می شود و بعد به کمک دستگاه تراش دو سر لوله کونیک می شود. و در آخر رنگ کاری و بسته بندی میشود.

کاربرد لوله مانیسمان

لوله مانیسمان به علت یکپارچه بودن فشار کاری بالایی را تحمل می کند و هرچه ضخامت آن بیشتر باشد تحمل فشار بیشتری دارد. از لوله مانیسمان در نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، خطوط لوله آتش نشانی،آب رسانی شهری و فاضلاب، صنایع کشاورزی و غذایی، قطعه سازی و صنایع هیدرولیک استفاده می شود.

تستهای لوله مانیسمان

برای لوله های مانیسمان چندین تست وجود دارد که پر کاربرترین این آزمایشها تست متریال، تست سختی سنجی، تست هیدرو استاتیک، تستس ضربه، تست آلتروسونیک و تست ذرات مغناطیس می باشد.

در تست متریال قسمتی از لوله برش خورده و به آزمایشگاه آنالیز مواد ارسال می شود و این آزمایشگاه به کمک آنالیز مواد با اشعه ایکس درصد عناصر موجود در قطعه را مشخص می کند.

تست هیدرواستاتیک به این صورت است که ابتدا داخل لوله با آب و یک ردیاب پر می شود. بعد معادل 1/5 برابر فشار قابل تحمل به آن فشار وارد کرده و بعد از چند دقیقه شروع به بازدید چشمی می کنند تا ترکها احتمالی را پیدا کنند. تست هیدرو استاتیک یک آزمایش مخرب است.

در روش بازرسی با ذرات مغناطیسی پودر یا مخلوط پودر و آب را به سطح لوله آغشته می کنند. ذرات در قسمت نشتی و اطراف آن جمع می شوند آن را قابل مشاهده می کنند.در این آزمایش لوله آسیبی نمی بیند و به این علت به آزمایش غیر مخرب معروف است و مکانهای مستعد برای شکست و ترک خوردن شناسایی می شود.

....

واردات لوله مانیسمان

مقداری از لوله مانیسمان مورد نیاز کشور توسط دو کارخانه دقیق کاوه و لوله سازی اهواز تامین میشود. اما مقدار زیادی از لوله مانیسمان های مورد نیاز داخل از کشور چین و روسیه و اوکراین تامین میشود. و در موارد خاص و لوله های آلیاژی از ژاپن و کشورهای اروپای غربی هم واردات لوله مانیسمان انجام میشود.

استاندارد لوله مانیسمان

مشخصات فنی لوله مانیسمان

برای خرید لوله مانیسمان با شماره 66653616-021 و 09129374975 تماس بگیرید.