021-66802952
es.ramandco@gmail.com

اتصالات چدنی

لوله و اتصالات چدنی در واقع لوله و اتصالات با جنس چدن می باشد که با کمک ریخته گری تولید می شود. هر چند با گذشت زمان و تولید انواع لوله و اتصالات پلاستیکی کاربرد این اتصالات رو به کاهش است اما هنوز در بسیاری از شرایط بهترین و تنها راهکار استفاده از خطوط لوله کشی چدنی می باشد.این لوله و اتصالات در ۲ آلیاژ چدن داکتیل GGG40 و چدن خاکستری GG25 تولید و روانه بازار می شود. در حال حاضر به جرات می توان گفت لوله و اتصالات پلی اتیلن درهرحال جایگزین شدن با لوله و اتصالات چدنی می باشند.

لوله چدنی

لوله چدنی جزء قدیمی ترین اتصالات در زمینه پایپینگ و علت آن سهولت در تولید آن می باشد. لوله های چدنی که در گذشته به لوله های تحت فشار شهرت داشتند برای انتقال آب، گاز، فاضلاب مورد استفاده قرار می گرفته. این لوله به مانند اتصالات چدنی از آلیاژهای چدن داکتیل و چدن خاکستری و در فشار کاری ۱۰ الی ۱۶ بار و در سایز ۲ الی ۲۴ اینچ و به روش ریخته گری تولید می شود. به همین علت در فشار کاری بالا مورد استفاده قرار نمی گیرد. لوله چدنی به دو صورت فلنچدار و سر رینگ دار در بازار موجود است.

انواع اتصالات چدنی 

زانو چدنی: زانو چدنی به صورت فلنچدار و به روش ریخته گری تولید و به بازار عرضه می شود. وظیفه زانو چدنی تغییر مشیر به صورت ۹۰ یا ۴۵ درجه که به کمک زانو ۹۰ درجه و ۴۵ددرجه انجام میشود. زانو چدنی در سایز ۲ الی ۲۴ و در فشار کاری ۱۰ الی ۱۶ بار ساخته می شود.

سه راه چدنی:  بعد از زانو پرکاربردترین اتصال چدنی سه راه چدنی می باشد. که برای انشعاب گیری و تغییر جریان سیال در خطوط لوله کشی چدنی کاربرد دارد سه راهی فلنچدار چدنی به صورت مساوی و تبدیلی تولید و در فشار کاری ۱۰ الی ۱۶ بار و در سایز ۲ الی ۲۴ بار روانه بازار می شود.سه راه چدنی

کمربند چدنی: کمربند چدنی وظیفه انشعاب گیری از لوله های چدنی را دارد. کمربند چدنی از آلیاژهای ggg40 و gg25 ساخته می شود. کمربند به دو بخش نافی و بدنه تقسیم می شود. قسمت نافی به صورت دنده و یا فلنجی می باشد.

چهار راه چدنی: یکی از اتصالات پر کاربرد در لوله کشی فاضلاب چهار راه چدنی است. از این اتصال برای انشعاب گیری دوبل استفاده می شود. چهار راه چدنی از سایز ۲ الی ۲۴ اینچ و در فشار کاری ۱۰ و ۱۶ تولید و به بازار عرضه می شود.چهار راه چدنی

تبدیل فلنجدار چدنی: تبدیل که در بازار به نام کاهنده نیز معروف است یکی دیگر از اتصالات پر کاربرد چدنی به حساب می آید. این ابزار برای کاهش قطر لوله به کار می رود. تبدیل فلنچدار چدنی در سایز های ۲ الی ۲۴ اینچ و در فشار ۱۰ الی ۱۶ بار تولید و عرضه میشود.تبدیل چدنی

دریچه چدنی: با عبور از خیابان و در مجتمع های مسکونی و تجاری بزرگ دریچه هایی در زمین نظرمان را جلب می کند که همان دریچه چدنی می باشد.این دریچه از چدن خاکستری یا چدن داکتیل تولید می شود. از این ددریچه برای پوشاندن مجهول فاضلاب استفاده می شود.

دریچه چدنی

به طور کلی اتصالات چدنی به روش ریخته گری و از ۲ آلیاژ چدن خاکستری و چدن داکتیل تولید می شوند. دلیل فلنچدار بودن این اتصالات جوش پذیری نا مناسب آلیاژهای چدن می باشد. برای اتصال این اتصالات به لوله چدنی از پیچ و مهره آهنی و بین دو فلنج هم از واشر استفاده می شود.

کاربرد لوله و اتصالات چدنی

از اتصالات چدنی به علت مقاومت و استحکام مکانیکی بالا و همچنین مقاومت بالا در مقابل اکسید شدن نسبت به مواد خورنده فاضلاب در صنایع آب رسانی، خطوط انتقال فاضلب و پسماند شهری و زباله و همچنین لوله کشی سیستم تهویه مورد استفاده قرار میگیرد. البته لوله و اتصالات چدنی در گذشته کاربرد وسیع تری داشت اما با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از انواع پلاستیک و آلیاژهای فولادی دیگر کاربرد لوله و اتصالات چدنی رو به کاهش نهاد.

مزایا و معایب لوله و اتصالات چدنی

از مزیتهای مهم لوله و اتصالات چدنی کاهش سر و صدا و به عبارتی توانایی کاهش صدا و انتقال آن به بیرون خطوط لوله است. مزیت دیگر آن قابلیت استفاده توکار یا روکار بودن دارد.مقاومت در مقابل فشار ها، خاصیت مکانیکی عالی، مقاومت در مقابل خوردگی و صرفه اقتصادی از دیگر مزیتهای سیستمهای لوله کشی چدنی می باشد.

روش تولید لوله و اتصالات چدنی

برای تولید لوله و اتصالات ابتدا شمش چدن داخل پاتیل ذوب می شود. بعد از ذوب شدن با داخل قالب مخصوص لوله یا اتصال ریخته و بعد از گذشت زمان با توجه به ضخامت قطعه از قالب خارج می شود. بعد از گرفتن پلیسه و اضافات قطعه با رنگ کوره ای رنگ و آماده استفاده می شود.

 استاندارد لوله و اتصالات چدنی

استاندارد بین المللی لوله چدنی بر اساس استاندارد ISÒ-R,13 می باشد که استاندارد مورد استفاده در ایران کد ۴۲۶ می باشد که بر اساس استاندارد ISO تدوین شده است. لوله و اتصالات چدنی در ۳ کلاس LA, A ,B به بازار عرضه می شوند. علاوه بر استانذارد ISO استاندارد ASTM A377 و استاندارد DIN 28600 هم جز استاندارد های پر کاربرد در لوله و اتصالات چدنی می باشد.

برای خرید انواع اتصالات چدنی و مشاور در این زمینه با شماره ۶۶۶۵۳۶۱۶-۰۲۱ و ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.