021-66802952
es.ramandco@gmail.com

فلنج گلودار جوشی فولادی

فلنج گلودار معمولاً در دو نوع استیل و کربن استیل(فولادی) عرضه می شود. فلنج گلودار (weld neck flange) که در اصطلاح بازاری به آن فلنج لبه دار نیز معروف است، با دو حرف لاتین WN نمایش داده میشود. فلنج گلودار کربن استیل پرکاربردترین نوع فلنج است. این فلنج در لوله کشی صنعتی کاربرد دارد. از فلنج گلو دار کربن استیل برای اتصال پمپ ها، شیر آلات صنعتی، لرزه گیرها و ... استفاده میشود. در فلنج گلو دار  کربن استیل علاوه بر سایز سوراخ مرکزی که محل عبور سیال است و ضخامت قسمت اتصال که بر اساس رده لوله می باشد و در صورت غیر همخوانی با رده لوله اتصال جوشکاری را سخت می کند. 

در فلنج ها، موقعیت سوراخهای دور فلنج اهمیت بالایی دارد. تعداد و موقعیت قرار گیری این سوراخها به سایز و فشار کاری فلنج بستگی دارد. در صورت عدم رعایت تلرانس عمومی این سوراخها، سوراخها عدم هم مرکزی پیدا کرده و این عدم هم مرکزی باعث دشواری در بستن بولت یا پیچ و مهره می شود؛ همین امر می تواند باعث اتصال نا ایمن و احتمالا نشتی سیال در مجموعه لوله کشی شود.


استانداردASTM یک استاندارد معتبر آمریکایی است که برای تامین مواد اولیه شرکت های صنعتی است. فلنج های گلودار کربن استیل مختلفی در استانداردastm وجود دارند؛ از جمله:

✔ astm a105

✔ astm a350

✔ astm a182 در آلیاژهای ۳۰۴ و ۳۱۶

✔ st 37 و st52 

لازم به ذکر است که فلنج استاندارد به روش فورج تولید می شوند. 

برای دیدن لیست قیمت شیر آلات چدنی کلیک کنید.

فشار کاری فلنج گلودار به دو صورت کلاس(psi) و pn(بار) موجود است و نوع استفاده از آن به ولوی که این فلنج روی آن بسته می شود بستگی دارد.

همانطور از شکل ظاهری فلنج گل‌دار مشخص است این فلنج از یک قسمت تخت، و قسمت مخروطی تشکیل شده است.قطر داخل فلنج گلو دار همانند لوله مانیسمان می باشد. و در اطلاعات فنی فلنج گلو دار علاوه بر فشار کاری این فلنج، رده هم مشخص می‌شود. رده فلنج گلو دار مطابق رده لوله مورد استفاده شده در پایپینگ و پایپلاین است.

تاریخچه استفاده از فلنج های گلودار در صنایع مختلف

✔ استفاده در صنایع عمومی و ساختمانی: ابتدا، فلنج‌ها به عنوان اجزای اساسی در سیستم‌های لوله‌کشی و اتصالات صنایع عمومی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این اتصالات از جنس‌ها و اندازه‌های مختلفی بودند و برای انتقال مایعات، گازها و مواد دیگر استفاده می‌شدند.

✔ رشد در صنایع نفت و گاز: با رشد صنعت نفت و گاز، نیاز به فلنج‌هایی با استحکام و عملکرد بالاتر افزایش یافت. فلنج‌های گلودار به عنوان راه حل‌های مطمئن و مقرون به صرفه برای اتصالات در لوله‌کشی‌های نفت و گاز شناخته شدند. 

✔ پیشرفت در فناوری و مواد ساخت: با پیشرفت فناوری و مهندسی، موادی مانند فولادهای مرغوب تر و فناوری‌های جدید مانند روش‌های جوشکاری پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته است که این امکان را فراهم می‌کند که فلنج‌ها با قابلیت‌ها و استحکام‌های بالاتری تولید شوند. 

✔ استفاده در صنایع خاص: به مرور زمان، فلنج‌های گلودار نه تنها در صنایع پایه مانند نفت و گاز، بلکه در صنایع خاص مانند صنایع دریایی، هوافضا و صنایع شیمیایی نیز به کار برده شده‌اند.

✔ ایجاد استانداردها و مقررات: تعیین و ایجاد استانداردها و مقررات مربوط به ساخت و استفاده از فلنج‌های گلودار نیز نقش مهمی در تکامل آنها در صنایع مختلف داشته است. 

کاربرد فلنج گلو دار کربن استیل

فلنج گلو دار کربن استیل پرکاربردترین و معروف ترین نوع فلنج است. این فلنج مقاومت و عملکرد عالی در فشار کاری بالا دارد. همچنین این فلنج در شرایطی که نیاز به فاصله زیاد بین لوله و اتصال دهنده زیاد باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل پر کاربرد بودن این فلنج این است که در سایزها و فشار کاری مختلف تولید می شود. در فشار کاری بالا مطمئن ترین فلنج، فلنج گلو دار است؛ دلیل این امر ناحیه جوشکاری این فلنج است که با قسمت دیسکی فلنج فاصله دارد و تنشهای مختلف روی این دیسک، کمترین تاثیر را روی ناحیه جوشکاری شده می گذارد. دلیل دیگر این مهم این است که فقط فلنج گلودار در رده های متناسب با رده لوله انتخاب می شود. فلنج گلودار در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، صنایع غذایی و دارویی و بهداشتی، صنایع نیروگاهی و آب و فاضلاب و کشاورزی کاربرد وسیعی دارد. 

قیمت فلنج گلودار کربن استیل

قیمت این نوع فلنج به به دلایلی مختلفی از دیگر فلنجها بالاتر است. در زیر برخی از این دلایل را ذکر می کنیم:

✔ وزن بالا

✔قابلیت کار در شرایط سخت

✔پیچیدگی و دشواری تولید

✔سختی فورج کردن

مزایای فلنج گلودار

یکی از مزایای این فلنج نصب سریع و آسان آن به دلیل فاصله دیسک تا نوک مخروط در خطوط لوله است. مزیت دیگر این محصول تولید در فشار کاری مختلف و در سایز های متنوع است و هیچ محدودیتی از بابت فشار کاری و سایز بندی ندارد. مزیت دیگر ان توانایی کار در فشار کاری بالا است.

انواع فلنج گلودار کربن استیل

فلنج گلودار کربن استیل ۲ نوع پر کاربرد دارد. 

1-نوع اول فلنج گلو دار کربن استیل عادی که داری گلو مخروطی است که در موارد غیر استاندارد ارتفاع گلو متفاوت است ولی در استانداردهای ASTM و ISO ارتفاع برای هر سایز مشخص است؛

2- نوع دوم فلنج گلو بلند است که داری گلو لوله ای شکل است و در فلنج های استاندارد به صورت یک تکه ساخته می شود.

تولید فلنج گلودار کربن استیل

فلنج گلو دار با توجه به کاربرد وسیع و با توجه به نیاز مشتری به دو صورت ریخته گری و فورج تولید می شود. باید به این مهم توجه کرد که ضریب اطمینان در فلنج های ریخته گری خیلی پایین تر از فلنج فورج است و به هیچ عنوان به ابعاد استاندارد آن نمی شود اطمینان کرد. این فلنج بعد از عملیات  فورج و خنک شدن در فضای آزاد به قسمت تراشکاری انتقال پیدا می کند و با توجه به جداول استاندارد طبق استاندارد مورد نظر مشتری تراشیده می شده و آماده نصب در پروژهای مختلف می شود. برای تولید این فلنج از آلیاژهای st37, st52 ,a105 استفاده می شود.

در زیر یک نمونه اطلاعات فنی مربوط به فلنج گلو دار ذکر شده است.

FLANGE WN #300,RF,ASTM A105,SCH80

طبق اطلاعات فنی اعلام شده درخواست به این شرح است.

فلنج گلو دار(WN) کلاس ۳۰۰، دارای جای واشر(RF)، طبق استاندارد متریال کربن استیل طبق آنالیز مواد استاندارد A105، رده لوله مورد استفاده ۸۰ است بنابراین ضخامت گلو فلنج هم باید طبق رده ۸۰ باشد.

در تصویر زیر نمونه کاربرد فلنج گلو دار را مشاهده میکنید.

اثرات شرایط محیطی و فشارهای بالا بر عملکرد و عمر مفید فلنج گلودار

فلنج‌های گلودار در محیط‌هایی که دارای شرایط محیطی خاص و فشارهای بالایی هستند، ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. این تاثیرات می تواند باعث خرابی فلنج شده یا باعث بروز– ایراد و اشکالاتی در عملکرد فلنج شود.  در زیر تأثیرات شرایط محیطی و فشارهای بالا بر عملکرد و عمر مفید فلنج‌های گلودار را بررسی می‌کنیم:

  1. اکسیداسیون و خوردگی: محیط‌های با اکسیژن زیاد یا شیمیایی‌های خاص می‌توانند به فلنج‌های گلودار صدمه بزنند و باعث خوردگی و تخریب آنها شوند.
  2. استحکام سطحی: فلنج‌ها در برابر فشارهای بالا و دماهای بالا باید مقاومت داشته باشند. در صورت عدم مقاومت کافی، فلنج‌ها ممکن است تحت فشار تخریب شوند یا به صورت خم شده‌ای مشکل داشته باشند.
  3. تأثیر حرارت: تغییرات دما و گرمایش‌های متناوب می‌توانند فلنج‌ها را تحت تأثیر قرار داده و منجر به تغییر شکل و افت کیفیت آنها شوند.
  4. فشارهای هیدرولیکی: فشارهای هیدرولیکی بالا می‌توانند به فلنج‌ها صدمه بزنند و باعث لغزش، شکستگی یا تخریب آنها شوند.
  5. فشار گازها و مایعات خاص: گازها و مایعات خاص می‌توانند فلنج‌ها را تحت فشار قرار دهند و در صورت عدم مقاومت کافی، آنها را تخریب کنند یا نشتی ایجاد کنند.

برای افزایش عمر مفید و بهبود عملکرد فلنج‌های گلودار در شرایط محیطی و فشارهای بالا، می‌توان از مواد با کیفیت و مقاوم، طراحی‌های بهینه‌تر، نگهداری و بازرسی منظم، و استفاده از روش‌های مناسب در نصب و استفاده از آنها استفاده کرد.

سطح ریس فیس و فلت فیس فلنج؛ توضیح اصطلاحات رایج فلنج

فلنج گلودار دارای دو سطح است. یک سطح آن به صورت مخروطی است که به لوله جوش داده می شود؛ علت نامگذاری فلنج گلودار هم همین سطح مخروطی است. سطح دوم که به پیشانی و سطح اتصال نیز معروف است، قسمتی از فلنج است که به کمک گسکت یا واشر وظیفه آب بندی بین دو فلنج برعهده دارد.

سطح پیشانی فلنج گلودار دارای دو سطح است؛ سطح برجسته یا ریس فیس(Raised face) و سطح فلت فیس(flat face) که سطح صاف و بدون برجستگی است.

تصویر سطح ریس فیس

 

تصویر سطح رینگ جوینت

سطوح به صورت نر و ماده، فلنج با سطح شیار و زبانه دار(tongue and groove) و همچنین فلنج گلودار با سطح رینگ جوینت یا RTJ است؛  که هر کدام کاربرد منحصر به فرد دارد. به عنوان مثال از سطح پیشانی ریس فیس(RF) در شرایطی که فشار کاری پایین باشد مانند کلاس ۱۵۰ و ۳۰۰ و همچنین pn10 و pn16  استفاده می شود و سطح رینگ جوینت یا RTJ در شرایطی که فشار کاری بالا باشد در کلاس ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ یا pn64 کاربرد دارد. 

در صورت انتخاب اشتباه نوع سطح پیشانی و همچنین اشتباه ابعادی در تولید سطح پیشانی، احتمال نشتی بالا می رود و در شرایطی خطر آفرین می شود.

در تصویر بالا یک اتصال فلنج به فلنج را مشاهده می کنید؛ می بینید که در وسط این فلنج یک واشر قرار داده شده است. دو فلنج ب پیچ و مهره به هم متصل شده اند. این فلنج ها با برشکاری و جوشکاری به زانویی متصل شده اند.

برای مشاوره و خرید با کارشناس فنی ما با شماره تلفن 02166802952 و یا شماره موبایل ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.