فلنج رینگ جوینت یا فلنج RTJ نوعی از سطح پیشانی فلنج است. فلنج دارای ۲ سطح پیشانی که به پیشانی ای که به لوله نصب می شود معروف است. مثل قلنج گلودار، فلنج کور، فلنج اسلیپون، فلنج ساکت و غیره. اما سطح پیشانی پشت آن نیز اهمیت فراوانی دارد و وظیفه آببندی بر عهده این قسمت است. این سطح به صورت ریس فیس، فلت فیس، رینگ جوینت، و غیره نام گذاری شده است.
فلنج_RTJشکل ظاهری و آببندیفلنج رینگ جوینت در سطح خود دارای یک شیار است که به اندازه حلقه مورد استفاده ایجاد شده است. در این شیار یک حلقه قرار می‌گیرد. نیمی از حلقه وارد یک فلنج RTJ و نیم دیگر آن در فلنج رینگ جوینت قرار می گیرد. بین دو فلنج یک گپ کوچک ایجاد می شود. با فشردن دو فلنج آر تی جی به کمک استاد بولت یا پیچ و مهره این گپ توسط رینگ پر می شود و عملیات آببندی انجام می شود.
کاربرد
فلنج رینگ جوینت در شرایطی که فشار کار بالا بکار می رود. فلنج RTJ بیشتر در کلاس ۶۰۰ psi و فشار کلاس ۶۰۰ به بالا کاربرد دارد. وقتی خطوط لوله کشی پر فشار است و از اتصالات فشار قوی و لوله رده ۱۶۰ استفاده می شود این نوع فلنج بکار خواهد رفت. فلنج رینگ جونت در تولید مخازن تحت فشار، خطوط پر فشار پتروشیمی و پالایشگاه، صنایع پر فشار آب و فاضلاب کاربرد وسیعی دارد.
ویژگی ها منحصر بفرد
فلنج رینگ جوینت از واشر های لاستیکی و کامپوزیت استفاده نمی کند.
از فلنج RTJ در فشار کاری ۶۰۰ psi و بالاتر و تا دمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد. بکار می رود.
در این فلنج از واشر فلزی همجنس با خود فلنج استفاده می شود. این واشر روی شیاری که ماشین کاری شده قرار می گیرد. و آببندی فوق العاده دارد.
مونتاژ و دمونتاژ فلنج رینگ جوینت بسیار ساده است و یکی از مزایای این فلنج همین مورد است.
فلنج_رینگ_جوینتانواع فلنج آر تی جیفلنج گلودار RTJ: یکی از پر کاربردترین انواع این فلنج است. دلیل این کاربرد زیاد فشار کاری بالایی است که فلنج گلودار توان تحمل آن را دارد. به همین خاطر فلنج گلودار کلاس ۶۰۰ و بالاتر رو به صورت فلنج گلودار رینگ جوینت  تولید می کنند.
فلنج کور رینگ جوینت: این فلنج برای بستن مسیر لوله های پر فشار استفاده می شود. زمانی که فشار کار بالا باشد کپ به عنوان کور کن نمی توان استفاده کرد. بنابراین بهترین ابزار برای کور کردن مسیر حرکت سیال فلنج کور RTJ است.
روش ایجاد
فلنج رینگ جوینت دارای یک شیار بر روی پیشانی خود است. این شیار طبق استاندارد ASME برای هر سایز و هر فشار کاری متغییر می باشد. این شیار باید به کمک دستگاه تراش با دقت بالا ایجاد شود. تا امکان نشتی آببندی را به صفر برساند. یکی از دقیقترین ابعاد در فلنج آر تی جی ایجاد شیار رینگ جونت است.