برنج
آلیاژ برنج (brass) از ترکیب دو عنصر مس(CU) و روی (ZINK) تشکیل می شود. که با تفاوت عناصر اصلی آلیاژهای مختلف برنج ایجاد می شود. که هر کدام از این آلیاژها خاصیت متفاوتی دارند. در آلیاژهای برنج علاوه بر دو عنصر پایه عناصر آلومینیوم، قلع، سلیسیوم، منگنز، سرب و نیکل به مقدار کم موجود است.
لوله_برنجیتاریخچه تولید برنج به قبل از دوران تاریخ و حتی قبل از کشف عنصر روی بر میگردد! در دوران ماقبل تاریخ فلز مس رو با سنگ معدن روی ذوب و ترکیب می کردند و از آن نوعی آلیاژ برنج ایجاد می کردند که آثار بجا مانده از آن دوران با این آلیاژ تولید شده است.
برنج نسبت به مس و روی قابلیت شکل پذیری سرد(چکش خواری) بهتری دارد و درجه حرارت ذوب شوندگی اش بین ۸۹۰ الی ۹۵۰ در جه سانتی گراد می باشد. البته ویژگی شکل پذیری سرد و دمای ذوب شدن آن رابطه مستقیم با درصد عناصر ترکیبی آن دارد.

کاربرد برنج: برنج با توجه به خواص مکانیکی، کاربردهای وسیعی دارد از جمله در قطعه سازی، ماشین سازی، صنایع نظامی و... در کنار کاربرد در صنعت به علت رنگ و قابلیت پرداخت کاری و ریخته گری مناسب در دکوراسیون و لوازم تزئینی لوکس هم کاربرد وسیعی دارد.

ویژگی های برنج: از ویژگیهای مهم آلیاژ برنج می توان به چکش خوار، رسانه حرارت و الکتریسیته، خواص ضد باکتریایی، ریخته گری آسان به علت نقطه ذوب پایین اشاره کرد.

آلیاژهای برنج:  در بالا گفتیم آلیاژهای برنج بر اساس درصد ترکیب دو عنصر اصلی و همچنین سایر عناصر انواع مختلفی دارد. و هر آلیاژ با توجه به عملکردش کاربرد خاص خودش را دارد.

آلیاژ۲۶۰: پرکاربردترین و رایج ترین آلیاژ برنج، آلیاژ کد ۲۶۰ می باشد.که از ترکیب ۷۰ درصد مس و ۳۰ درصد روی تشکیل شده. این آلیاژ کاربرد وسیعی در تولید شیرآلات و قطعات پایپینگ دارد. و به علت درصد مناسب مس موجود در خود در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد.

آلیاژ۲۸۰: این آلیاژ از ترکیب حدودا ۶۰ درصد مس و ۴۰ در صد روی تشکیل می شود و مقدار کمی هم عنصر آهن در خود دارد. این آلیاژ استحکام بالایی دارد و در تولید فنر برنجی کاربرد و شیم پلیت برنجی موجود در بازار از این آلیاژ می باشد.

آلیاژ ۳۸۵: آلیاژ ۳۸۵ بدلیل مقدار روی بالا قابلیت شکل پذیری و ماشین کاری خوبی دارد و مورد علاقه هنرمندان و مجسمه سازان است.

برنج ۴۶۴: آیا آلیاژ به برنج دریایی نیز شهرت دارد. دلیل این شهرت مقاومت در مقابل آب شور است. این آلیاژ علاوه بر آب شور در مقابل رطوبت هم مقاومت بالایی دارد . برنج دریایی از حدودا ۵۹ درصد مس، ۴۰ درصد روی و در کنار این دو عنصر پایه از یک درصد قلع و کمی سرب تشکیل شده است.

در گیربکسها و مکانیزمهای چرخ دندهدهمیشه چرخ دنده ای که کوچکتر باشد و قابلیت مونتاژ راحت تری داشته باشد از جنس برنج انتخاب میشود که در مقابل فولاد خوردگی بیشتری دارد. که در صورت نیاز به تعویض و خراب شدن یک چرخ دنده، چرخ دنده برنجی باشد که نیاز به تعویض داشته باشد.برای مشاوره و خرید انواع آلیاژهای برنج با شماره ۶۶۶۵۳۶۱۳-۰۲۱ و ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ تماس بگیرید.