فلنج وندورلیست

فلنج جز اتصالات مهم در صنایع مرتبط با پایپینگ است. در هر صنعتی که از لوله برای انتقال مواد استفاده می شود، علاوه بر شیر آلات، اتصالات، فلنج جز لاینفک آن صنعت است. در بعضی از صنایع که استانداردها باید به صورت سفت و سخت اجرا شود تا ایمنی کامل بر قرار شود. یک لیست بلند از تامین کنندگان متریال وجود دارد. به این لیست وندور لیست یا لیست بلند می گویند. تامین کنندگان برای رفتن داخل این لیست باید تمام استاندارد های آن صنعت رعایت کنند. تا بعد از بررسی و بازرسی توسط صنایع بالا دستی جز این لیست شوند. ورود به این لیست بر اعتبار تامین کنندگان و تولید کنندگان می افزاید. فلنج هم از این امر مستثنا نیست. تامین کنندگان فلنج هم تمام تلاش خود را می کنند که وارد این لیست شوند. در بین وندور لیستها، وندور لیست شرکت نفت به AVL و وندور لیست پیمانکاران به ACL معروف شده است.

در صنایع مرتبط با نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه انواع فلنج گلودار، فلنج اسلیپون، فلنج کور، فلنج ساکتی، فلنج عینکی، فلنج راکتی و فلنج اوریفیس بکار رفته که در زیر به آنها می پردازیم.

فلنج گلودار

فلنج گلودار با علامت اختصاری WNFLANGE معرفی می شود. پرکاربردترین فلنج وندورلیست در صنایع بالادستی نفت هستند. مایعات و سیالات با گریدها و شرایط مختلفی در حجم زیاد و در فشارهای مختلف به کمک لوله انتقال پیدا می کنند. به این خاطر باید از تجهیزات پایپینگ با کیفیت که تمام آزمونهای استاندارد را پاس کنند، استفاده شود. فلنج گلودار یک قطعه ای است که فشار بالایی را تحمل می کند. به همین خاطر طوری طراحی شده که بتواند فشار ایجاد شده در قسمت مرکزی را به کمک شما ظاهری خود دور کند.

استانداردها