فلنج با گالوانیزه گرم
در بعضی شرایط به علت خوردگی بالا نیاز به پوشش دهی گالوانیزه گرم بر روی فلنج هستیم. فلنج در گالوانیزه گرم کاملا در مذاب غوطه ور می شود. بعد از خارج شدن از مخزن سطح بیرونی فلنج با اکسیژن  موجود در هوا واکنش نشان می دهد.که به زینک اکسید معروف است. بعد از گذشت زمان کوتاهی زینک اکسید نیز با دی اکسید واکنش نشان می دهد و زینک کربنات ایجاد می شود. گالوانیزه گرم با چسبندگی بالایی که دارد از فلز فلنج محافظت خوبی می کند.

فلنج_گالوانیزه_گرم

فلنج گالوانیزه گرم
در بین فلنجها استاندارد فلنج کور، رینگ پلی اتیلن، فلنج دنده ای بیشتر به صورت گالوانیزه گرم پوشش دهی می شوند. در صورت نیاز فلنج گلودار، فلنج اسلیپون و ساکت ولد هم به صورت گرم گالوانیزه می شوند.  به طور کلی هزینه گالوانیزه گرم بالاتر از گالوانیزه سرد است.و در تمام موارد نسبت به گالوانیزه سرد مزیت بیشتری دارد. تنها عیب گالوانیزه گرم پر شدن رزوه های فلنج دنده ای است. برای رفع این ایراد بعد از عملیات پوشش دهی فلنج دنده ای با گالوانیزه گرم باید اورهان شود. این کار به کمک دستگاه تراش انجام می شود. بعد از عملیات گالوانیزاسیون فلنج دوباره به کارگاه تراشکاری می رود. و با پیچ تراشی دستگاه تراش داخل رزوه ها خالی می شود.

فلنج_با_گالوانیزه_گرممزایا و معایبامروزه به علت مشکلات و سختی‌های گالوانیزه گرم، داکرومات جایگزین این فرایند شده. اما هنوز در بعضی از شرایط بلید لز گالوانیزه گرم برای پوشش دهی این قطعه استفاده کرد. از مزیت‌های این کار، نفوذ پوشش دهی بر سطح فولاد است. که این هم باعث می شور در صورت ایجاد خراش فلنج دچار خوردگی نشود. از معایب آبکاری گرم، پر شدن رزوه فلنج دنده ای و کم شدن سختی قطعه است. که در بیشتر مواقع مزایای گالوانیزه گرم در برابر معایب آن امتیاز بالاتری دارد. به همین دلیل فلنج به صورت گالوانیزه گرم پ شش دهی می شود. به هر حال در بیشتر مواقع آبکاری داکرومات برای فلنج جایگزین مناسبی هست.