آلومینیوم 6061

آلومینیوم ۶۰۶۱ یکی از آلیاژهای پر کاربرد آلومینیوم در صنعت قطعه سازی است که قابلیت رسوب سختی دارد. ترکیبات این آلیاژ بعد از عنصر آلومینیوم که حدود ۹۶ تا ۹۸.۵ درصد این آلیاژ را تشکیل می دهد عناصر منیزیم و فسفر بیشترین ترکیبات در آلومینیوم ۶۰۶۱ را دارد. آلیاژ آلومینیوم ۶۰۶۱ قابلیت اکستروژن و جوش پذیری خوبی دارد. این آلیاژ در انواع 6061-O و ۶۰۶۱T6 و ۶۰۶۱T4 تولید میشود. 

آلومینیوم_۶۰۶۱

آلیاژهای مختلف ۶۰۶۱ از لحاظ مکانیکی از جمله، استحکام کششی، تنش تسلیم و انعطاف پذیری تفاوت دارند. آلومینیوم ۶۰۶۱ مناسب برای کار کردن در دمای پایین بین ۲۰ الی ۱۵۰ درجه می باشد.در دمای ۲۰۰ الی ۲۵۰ درجه سانتی گراد ویژگی های این آلیاژ کاهش میابد.

ماشین کاری آلومینیوم ۶۰۶۱

آلومینیوم ۶۰۶۱ دارای قابلیت ماشین کاری عالی است. هرچه مقدار تنش زدایی در آن بیشتر شود قابلیت ماشین کاری بهتری پیدا می کند. این آلیاژ در شرایط آنیل شده هم قابلیت ماشینکاری خود را حفظ می کند. آلومینیوم ۶۰۶۱ در صورت ماشینکاری با ابزار مناسب کیفیت سطح عالی و براقیت عالی خواهد داشت. امتیاز مهم این آلیاژ در ماشینکاری ایجاد رزه به کمک قلاویز، حدیده و یا پیچ بری روی دستگاه تراش است که فرم رزوه به صورت کامل و بدون هیچ ایرادی ایجاد می شود.

جوشکاری آلومینیوم ۶۰۶۱

آلومینیوم ۶۰۶۱ در کنار قابلیت ماشینکاری عالی دارای قابلیت جوش پذیری مناسبی نیز می باشد. برای جوشکاری این آلیاژ از روش جوشکاری قوس تنگستن و همچنین جوشکاری آرگون استفاده می شود. در این آلیاژ هرچه درجه تنش زدایی بالاتر رود قابلیت جوشکاری بهتر می شود. در آلیاژ ۶۰۶۱t6 ماشینکاری و جوش پذیری بهتری نسبت به آلیاژ ۶۰۶۱t4 داریم. در این آلیاژ علاوه بر عملیات جوشکاری، عملیات بریز هم به خوبی انجام می شود. بسیاری از قطعات را در صنایع مختلف به کمک عملیات بریزینگ به هم متصل می کنند.

عملیات های مکانیکی

یکی از دلایل مورد توجه قرار گرفتن آلومینیوم ۶۰۶۱ در صنایع مختلف و قطعه سازی ویژگی منحصر به فرد این آلیاژ است. این آلیاژ علاوه بر قابلیت آنیلینگ در دمای ۷۷۵ درجه سانتی گراد، دارای قابلیت عملیات حرارتی و رنگ کوره ای نیز است.  ای آلیاژ در کنار این ویژگیها قابلیت پوشش پذیری عالی از جمله آندایزینگ در رنگهای مختلف، رنگ پودری الکترو استاتیک و دکورال را نیز دارا می باشد.

کاربرد آلومینیوم ۶۰۶۱
آلیاژ ۶۰۶۱ در مقاطع مختلف، لوله، پروفیل، میلگرد، شمش و ورق به روش اکسترود و استروژن تولید می شود. آلومینیوم ۶۰۶۱ در ساخت انواع سازه های سبک مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به قابلیت جوشکاری و ماشینکاری عالی در صنایع مختلف آثار حضور آلومینیوم مشهود است.

خواص مکانیکی آلیاژ ۶۰۶۱

همانطور که قبلا گفته شد آلومینیوم ۶۰۶۱ دارای خواص مکانیکی عالی و منحصر بفرد است. این آلیاژ استحکام برشی ۸۳ مگا پاسکال، مدول آلاستیک ۶۸.۹ مگا پاسکال، سختی ۳۰ راکول b، استحکام تسلیم ۵۵.۲ مگا‌پاسکال و استحکام کششی نهایی ۱۲۴ مگا پاسکال را دارا است.

محصولات آلیاژ ۶۰۶۱
آلومینیوم ۶۰۶۱ دارای انواع میلگرد، ورق، تسمه و لوله می باشد. هر کدام از این محصولات برای قطعه سازی در صنایع مختلف کاربرد دارد.