ولدولت چیست و چه کاربردی دارد؟
ولدولت (weldolet) جزء اتصالات انشعابی در خطوط لوله کشی است. از این قطعه در سازه های پایپینگی، مخازن و لوله کشی برای انشعاب گیری استفاده می شود. به طور کلی ولدولت در زمانی که نیازمند به انشعاب گیری است ولی امکان انشعاب گیری با سه راه محیا نیست بکار می رود. زمانی که پروژه تا حدودی پیش رفته است و نیاز به یک انشعاب از لوله دارین و دیگر امکان استفاده از سه راه نیست از ولدولت استفاده می شود.
ولدولتروش ساخت و آلیاژولدولت به علت اینکه فشار بالایی را تحمل می کند باید به روش فورج تولید شود. استاندارد ASTM هم تولید این قطعه را با روش فورج تایید می کند. در صورتی که فشار کاری بالایی در خطوط لوله وجود دارد حتما پیش از استفاده کردن  باید تستهای فیزیکی بر روی آن انجام می شود. آلیاژها این قطعه مانند انواع فلنج  از فولاد a105 ، استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ تولید می شود. در صورتی که مشتری نیاز به آلیاژ دیگری دارد باید با در خواست کتبی این مهم را عنوان کند.

کاربرد
ولدولت همانطور که اشاره شد در شرایطی که نیاز به انشعاب گیری باشد استفاده می شود. این انشعاب گیری شرایط ویژه‌ای دارد. اگر انشعاب گیری از سایز بزرگ به سایز کوچک باشد. زمانی که قطر لوله کمتر از قطر انشعاب باشد. البته این نسبت اگر بالا برود ضریب اطمینان این انشعاب گیری توسط ولدولت کم می شود. این قطعه در صنایع نفت، گاز، آب و فاضلاب، پتروشیمی و پالایشگاه و مخزن سازی کاربرد فراوان دارد.
ولدولت_جوشیظاهرولدولت در شکل‌ها و سایزهای مختلفی تولید می شود. این قطعه به علت اتصال به لوله به سورت استوانه ای که سطح زیر آن هم اندازه لوله است. به صورت قطاعی از استوانه برش خورده است. این قطعه به صورت ساکت ولد و دنده ای تولید می شود.

برندها
ولدولت در برندهای مختلفی در بازار موجود می باشد. از جمله T تایوان، مگا، بوث ول در بازار موجود است. البته محصولات با کیفیت ایرانی هم طبق وندور لیست نفت و گاز تولید می شود.