واشر فلنج چیست و چه کاربردی دارد؟
واشر فلنج یا گسکت فلنج نوعی ابزار برای آببندی دو فلنج است. این قطعه از متریالهای مختلف ساخته می شود. اختلاف متریال به دلیل شرایط محیطی نوع قلنج و سیال است. واشر فلنج به صورتی طراحی و ساخته می شود که بتواند آببندی کامل انجام دهد.

انواع_واشر_فلنجانواع واشر فلنج و کاربردشانواشر فلنج در انواع ظاهری و متریال مختلفی ساخته می شوند. این تنوع به ما کمک می کند که بهترین آببندی برای طولانی مدت را انجام دهیم. اگر واشر آببندی به درستی انتخاب نشوند اولین اتفاق نشتی سیال است. اگر سیال عبوری مواد شیمیایی، اسید، یا مواد سمی هستند باید منتظر اتفاقات ناگوار بود.


واشر nbr: در صورتی که سیال انواع سوخت‌ مانند بنزین و گازوئیل هست. یا انواع روغن داغ و اسید رقیق به عنوان سیال استفاده شود. بهترین انتخاب واشر فلنج nbr است.
واشر منجیدار: مواقعی که سیال ما بدون خوردگی باشد. و نیاز به آببندی مناسب جز ضروریات است. بهترین انتخاب واشر منجیدار است.
واشر لاستیکی: معمول‌ترین واشر فلنج، واشر لاستیکی است. این واشر در کنار واشر منجیدار کاربرد فروانی در لوله کشی موتور خانه دارد.
واشر EPDM: زمانی که سیال عبوری از سیستم پایپینگ اسید نیمه غلیظ باشد بهترین انتخاب واشر فلنج EPDM است. این واشر جز واشرهای خاص می باشد.
واشر وایتون: گرانترین واشر که برای آببندی بین دو فلنج استفاده می شود واشر فلنج وایتون است. این واشر در شرایطی که سیال اسید غلیظ باشد استفاده می شود. این واشر به علت قیمت بالا صرفه اقتصادی ندارد. اما در شرایطی که اسید غلیظ هست مجبور به استفاده از این واشر می شویم.
انواع گسکت:  انواع گسکت را می توان نوعی واشر فلنج به حساب آورد. گسکتها در انواع فلزی، غیر فلزی، نیم فلزی دسته بندی می شوند. عملکرد گسکت ها به مانند واشر هست. در شرایطی که فشار کاری بالا هست واشر جوابگو نیست و باید از گسکت استفاده شود.

واشر_فلنج

روش تولید

واشر فلنج با توجه به متریال مورد نظر از ورقها تولید می شود. به عنوان مثال واشر منجیدار دار را از ورق لاستیک منجیدار تولید می کنند. این ورقهای را زیر دستگاه لیزر و برش cnc قرار می دهیم. دستگاه cnc طبق برنامه این واشر ها را در سایزهای مورد احتیاج برش می زنند.


سایز و فشار کاری
واشر فلنج در سایزهای مختلف و متناسب
با انواع فلنج تولید می شود. این واشرها از استاندارد astm و asme پیروی می کنند. با توجه به فشار کاری موجود در خطوط لوله ضخامت واشر تغییر می کند.

شرایط استفاده
واشر فلنج بعد از قرار گیری بین دو فلنج به کمک پیچ و مهره یا استاد بولت به هم فشرده می شوند. بعد از فشرده شدن واشر در ناحیه ریس فیس آببندی به طور کامل انجام می شود.