استاندار ASME یا استاندار جامعه مهندسین مکانیک آمریکا، سازمانی برای تدوین استاندارد در آمریکا می باشد که استانداردهای این سازمان در دنیای صنعت به عنوان منبع استفاده می شود.این سازمان در زمینه لوله کشی مسکونی و تجاری، خطوط لوله نفت، گاز و پالایشگاه و آب و فاضلاب، لوله کشی صنعتی ، مخازن، ساخت نیرو گاه و بطور کلی در زمینه ملزومات سیالات مورد استفاده قرار میگیرد. استاندارد ASME وظیفه استاندارد ابعادی و تلرانسهای ابعادی به مانند استاندارد DIN را برعهده دارد.پس می توان گفت بطور کلی وظیفه استاندارد ابعادی در زمینه های مهندسی مکانیک مخصوصا نفت و گاز و پتروشیمی بر عهده استاندارد ASME می باشد.

تاریخچه ASME 

جامعه مهندسین مکانیک آمریکا در سال ۱۸۸۰ برای تدوین ابعادی دیگ بخار که پرکاربردترین ابزار صنعتی دوران بود پایه ریزی شد. در حال حاضر در سر تا سر دنیا اعضای فراوانی برای این سازمان موظف به انجام تحقیق و توسعه می باشند. سازمان ASME آزمایشگاههای مجهز و پیشرفته را در سراسر دنیا در اختیار محققین خود گذاشته است. این سازمان در زمینه های مختلف علم مکانیک استانداردهای مختلفی تعیین می کند که مهمترین این استانداردها در زمینه پایپینگ و پایپ لاین است.

نمونه استاندارد

سازمان ASME که یکی از کهن ترین سازمانهای تدوینگر استاندارد می باشد.در زمینه مخازن تحت فشار، دیگ بخار، ملزومات پایپینگ و پایپ لاین (لوله، اتصالات، شیر آلات و فلنجها) دست به تدوین بیش از ۶۰۰ دستور العمل و آیین نامه زده است. در ادامه تعدادی از استانداردهای مربوط به پایپینگ آمده است.

ASME B31 استاندارد کلی لوله

ASME B16.5 استاندارد انواع فلنج فولادی

ASME B16.47 استاندارد انواع فلنج استیل

ASME B16 استاندارد کلی اتصالات 

ASME B16.4 استاندارد اتصالات رزوه ای چدنی

ASME B16.9 استاندارد اتصالات جوشی

ASME B31.9 استاندارد لوله کشی ساختمان

ASME B31.1 استاندارد لوله کشی تحت فشار

ASME B16.11 استاندارد اتصالات فشار قوی

ASME B16.34 استاندارد شیر آلات فلنجی و رزوه ای  و جوشی

ASME B16.38 استاندارد شیر آلات سایز بزرگ

ASME B16.20 استاندارد گسکت فلزی

ASME B16.21 استاندارد گسکت غیر فلزی

نمونه ای از استاندارد ASME مربوط به فلنج گلو دار فولادی 

استاندارد ASME B16.5

ابعاد فلنج

برای مشاوره