فلنج A105 چیست
فلنج A105 که به فلنج کربن استیل هم معروف است پر کاربردترین فلنج فولادی می باشد.برای شناخت فلنج باید به تفکیک اول فلنج را شناخت و بعد به مفهوم A105  پرداخت. فلنج به قطعه ای که برای اتصال لوله به لوله، لوله به اتصالات، لوله به شیر آلات در خطوط لوله کشی استفاده می شود.این قطعه در مدلهای فلنج گلودار A105 ،فلنج اسلیپون، کور، ساکت ولد، عینکی، راکتی و اوریفیس در فشار کاری کلاس به بازار عرضه می شود. مفهوم A105 مرتبط با استاندارد ASTM می باشد. در این استاندارد عنصر پایه و روش ساخت مطرح شده. البته روش ساخت به صورت مستقیم تعریف نشده ولی شرایط فیزیکی متریال با روش ساخت خاصی ایجاد می شود. تنها روش ساختی که در گرید A105 مورد تایید می باشد، ساخت به روش فورج قالب باز می باشد. دلیل این امر نوع قرار گیری ملکول‌های آلیاژ می باشد‌. در این متریال باید تمام تستهای آنالیز مواد، آنالیز شیمیایی، تست ضربه، تست سختی طبق استاندارد astm پاس شود.
فلنج کربن استیل پر کاربردترین متریال بین فلنجها با استاندارد astm می باشد. گرید a105 نوعی کربن استیل برای سیستم‌های لوله کشی می باشد. در کنار این گرید، گریدهای a266 برای مخازن تحت فشار، a182  برای خطوط لوله کشی استیل می باشد. این گریدها همانطور که گفته شد جز استانداردASTM می باشد. و فشار کاری آن هم باید مطابق با استاندارد ASTM باشد که همان ASME می شود. فشار کاری ASME  بر اساس PSI یا پوند بر اینچ مربع می باشد که به واژه کلاس معروف است. یعنی یک فلنج کلاس ۱۵۰ به عبارتی ۱۵۰ PSI فشار تحمل می کند. در استاندارد asme ابعاد با توجه به سایز و فشار کاری تعریف می شود.

فلنج کربن استیل  و انواع آن
فلنج A105  طبق اشاره بالا پایه ای ترین گرید از سری کربن استیل در استاندارد ASTM می باشد. با این متریال می توان در کلاسهای ۱۵۰، ۳۰۰، ۶۰۰ الی ۲۵۰۰ psi فلنج تولید کرد. این قطعه در مدلهای فلنج گلودار A105 ، فلنج اسلیپون، کور، ساکت ولد، عینکی، راکتی و او یفیس در کلاسهای مختلف به بازار عرضه می شود.

فلنج_a105روش ساخت
فلنج A105 به روش فورج گرم قالب باز تولید می شود. در صورت تولید این قطعه با پرس هیدرولیک و قالب بسته آزمایشات ضربه و سختی را پاس نمی کند. و فقط به روش پرس پتک و ضربه ای این آنالیز پاس می شود. بعد از عملیات فورج و سرد شدن قطعه، این قطعه خام با عملیات تراشکاری به ابعاد طبق استاندارد asme می رسد و سپس به وسیله دریل سوراخها روی رینگ آن ایجاد و آماده روانه به بازار می شود. بعد از عملیات ماشینکاری باید با یک قطعه پلاستیکی که به پشت فلنج کربن استیل بسته می شود از ضربه خوردن به قسمت رایس فیس (RF) که جایگاه قرار گیری گسکت است جلوگیری شود.

کاربرد فلنج a105
فلنج A105 به طور کلی در سیستم لوله کشی استفاده می شود. و در صورتی که در ساخت مخازن تحت فشار، کندانسور، ماشین آلات صنعتی و با در صورتی که سیال خوردگی بالایی را ایجاد کند نیاز به فلنج با گریدهای دیگری می باشد. به طور مثال در حالات اسیدی سیال باید از فلنج a182 type ss316 استفاده کرد. فلنج کربن استیل کاربرد وسیعی در صنایع شیمیایی، نفت و گاز، تاسیسات آتشنشانی و ساختمانی دارد.

آنالیز و تست
فلنج A105 زمانی مورد تایید قرار می‌گیرد که یک سرتیفیکیت معتبر داشته یا تمام تستهای و آنالیزهای را به خوبی پاس کرده باشد. در آنالیز بر روی این قطعه باید درصد عناصر، سختی، ضربه و نوع چینش ملکولی آن مورد مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که تمام شرایط آنالیز مثبت باشد این قطعه طبق آنالیز astm خواهد بود.

فلنج_A105قیمت و خرید
فلنج A105 با توجه به متریال آن و بعضا وارداتی بودن آنها با نوسان ارز دارای نوسان قیمت می باشد. عوامل موثر دیگر در قیمت این قطعه شرایط تولید، آنالیز و سایز بندی می باشد.فلنج A105 با برندهای FAD، گالبرتی، ملسی، نیپون، و همچنین تولید داخل در بازار عرضه می شود.
برای مشاوره و خرید این محصول با شماره ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ و ۶۶۸۰۲۹۵۲-۰۲۱ آقای غفاری تماس حاصل فرمایید.