قبل از پرداختن به بحث انواع گسکت باید به چیستی گسکت بپردازیم.گسکت یک ابزار آببندی مکانیکی می باشد که در خطوط لوله کشی در بین فلنجهای کاربرد دارد. گسکت بین دو فلنج قرار می‌گیرد و از نشتی سیالات جلوگیری می کند و به اصطلاح عمل درگیری و آببندی را انجام می دهد. گسکت با توجه به موقعیت کاربرد و سیال پایپینگ از انواع مختلف و متریالهای مختلف تولید می شود.


متریال گسکت


انواع گسکت


کاربرد گسکت

گسکت برای آببندی بین دو فلنج استفاده می شود. این قطعه در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، تاسیسات ساختمانی و هر مکانی که لوله کشی و پایپینگ اجرا شود بکا ر می‌رود.


الزامات انتخاب گسکت

گسکتها هرچند به ظاهر قطعه کوچکی می باشد ولی نقش مهمی در پایپینگ دارد. انتخاب مناسب گسکت باعث افزایش کارایی و عمر خطوط پایپینگ می شود. در صورت انتخاب اشتباه گسکت باید منتظر خسارات سنگین و غیر قابل جبران بود. در انتخاب گسکت باید به نکات زیر توجه داشت.

فشار پذیری

همانطور که گفتیم گسکت بین دو فلنج قرار می‌گیرد و به کمک استاد بولت یا پیچ و مهره بین دو فلنج تحت فشار قرار می‌گیرد. به علت فشار بالا گسکت تغییر شکل داده و باید پس از کاهش فشار به حالت قبلی برگردد و الاستیسیته مناسب داشته باشد. در غیر این صورت باید منتظر عدم آب بندی باشیم.

ضخامت گسکت

ضخامت گسکت یکی از الزامات مهم انتخاب گسکت می باشد. اگر ضخامت گسکت استاندارد نباشد و باعث عدم ایجاد فشار مناسب شود موجب آببندی ضعیف می شود. علاوه بر ضخامت مناسب باید متریال هم مناسب انتخاب شود تا باعث نازک شدن گسکت نشود.

دما

دمای مایعات موجود در پایپینگ عامل مهمی در انتخاب متریال گسکت می باشد. در صورت انتخاب نامناسب واشر آببندی و غیر همخوان بودن دما و متریال واشر امکان اختلال در خطوط لوله کشی موجود است. بطور مثال وقتی که مایع ما روغن داغ می باشد استفاده از واشر لاستیکی که برای آب و فاضلاب استفاده نی شود امکان شل شدن گسکت و نشتی مایع داغ وجود دارد.

خوردگی

مهمترین عامل انتخاب گسکت نوع سیال و خوردگی آن است. مواد شیمیایی به مرور زمان باعث ایجاد خوردگی می شود. در هنگام انتخاب گسکت باید به این نکته توجه کرد. به عنوان مثال در صورتی که ما از سیال اسیدی استفاده می کنیم باید از گسکت nbr استفاده کنیم در غیر این صورت مطمئنا خوردگی در گسکت ایجاد می شود و امکان نشتی بالا است. علاوه بر خوردگی واشر در صورت انتخاب اشتباه گسکت امکان خوردگی فلنج هم وجود دارد.

در صورت نیاز به مشاوره با شماره ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ یا ۶۶۶۵۳۶۱۶-۰۲۱ تماس بگیرید.