زانو کلاس ۳۰۰۰
زانو کلاس ۳۰۰۰ جزء پرکاربردترین اتصالات فشار قوی است. این قطعه برای انشعاب گیری ۹۰ درجه، ۴۵ درجه، ۳۰ درجه و ۶۰ درجه وجود دارد. اما به طور کلی ۹۰ و ۴۵ درجه بیشترین کاربرد را دارد. قطعه زانویی علاوه بر کلاس ۳۰۰۰ در کلاس ۲ و ۶ هزار و همچنین به‌صورت رده ای نیز تولید می شود. زمانی که از زانو کلاس ۳۰۰۰ استفاده می شود باید از لوله رده ۸۰ یا رده ۱۶۰ استفاده کنیم.
زانو_کلاس۳۰۰۰آلیاژ زانو 

متریال زانو کلاس ۳۰۰۰ و به طور کلی اتصالات فشار قوی مانند متریال انواع فلنج است. این قطعه بیشتر از آلیاژ a105 و علاوه بر این آلیاژ از گرید st37 نیز ساخته می شود. زانو کلاس ۳۰۰۰ با متریال استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ نیز ساخته می شود. در صورتی که مشتری متریالی غیر این ۴ متریال مورد نیاز دارد باید بر اساس در خواست مشتری تولید شود. به طور کلی هر آلیاژ شرایط خاص مصرف خود را دارد. مثلا آلیاژ ۳۱۶ برای محیط اسیدی یکار می رود. در مواقعی که رطوبت بالا باشد. زانو کلاس ۳۰۰۰ فولادی را به روش گالوانیزاسیون سرد یا گرم پوشش دهی می کنند.


روش تولید
زانو کلاس ۳۰۰۰ طبق استاندارد باید به روش فورج تولید شود‌. در غیر این صورت این اتصال استاندارد نمی باشد. بعد از عملیات فورجینگ این قطعه به کمک دستگاه تراش، تراشیده می شود. زانو کلاس ۳۰۰۰ ساکت ولد دارای پله است و زانو کلاس ۳۰۰۰ دنده ای به کم‌ دستگاه رزوه زن ، رزوه زده می شود.


کاربرد
همانطور که گفته شد زانو کلاس ۳۰۰۰ برای انشعاب گیری استفاده می شود. از این قطعه در صنایع و خطوط لوله کشی پر فشار استفاده می شود. این زانو در پترو شیمی و پالایشگاه، آب و فاضلاب، لوله کشی آتشنشانی برج و کارخانه بسیار استفاده می شود.