اولت (OLET)  به مجموعه ای از اتصالات گفته می شود که وظیفه این اتصال ایجاد انشعاب در خطوط لوله از لوله بزرگ به لوله کوچک است. اولتها با توجه به شرایطی که به لوله متصل می‌شوند انواع مختلفی دارند. همچنین این اتصالات با آلیاژهای مختلف و روش‌های مختلفی تولید می شود. در ضمن روش تولید استاندارد این قطعات بخاطر تحمل فشار بالا و فورج میباشد.

شرکت انرژی صنعت رامند با توجه به دارا بودن کارخانه تولید فلنج به روش فورج، امکان تولید اولتهای مختلف را دارا می باشد. بنا به درخواست مشتری در صورت عدم موجودی در انبار شرکت اقدام به تولید انواع اولت می کند.

انواع اولت

ولدولت- weldolet

در ولدولتها لبه های آن کونیک شده یا صاف میباشد. لبه کونیک شده برای اتصال جوشی مناسبتر است.در شرایطی که احتیاج به انشعاب 90 درجه باشد از ولدولت استفاده می شود. ولدولت بین اولتها بیشترین کاربرد را دارد.

نمونه درخواست

weldolet 1in to 3in 6000psi astm a350

ولدولت 3 اینچ به 1 اینچ کلاس 6000 مخصوص دمای پایین a350

ساکولت- Sockolet

ساکولت هم شبیه به ولدولت برای انشعاب گیری قائم کاربرد دارد. و تفاوت آنها بر اساس استاندارد asme می باشد. ساکولت در کلاس کاری ۲۰۰۰،۳۰۰۰،۶۰۰۰ و ۹۰۰۰ تولید و روانه بازار می شود. برای اتصال این قطعه قسمت قوسدار روی لوله قرار می‌گیرد و به وسیله عملیات جوشکاری متصل می‌شود.

نمونه درخواست ساکولت

Sockolet 3/4 in to 4 in 3000psi astm a182 type 316 asme b16.q1

ساکولت ۴ اینچ به ۳/۴ اینچ کلاس ۳۰۰۰ آلیاژ استیل ۳۱۶

لتراولت- Latrolet

اگر زمانی به انشعاب گیری ۴۵ درجه نیاز باشد بهترین گزینه لتراولت است. این اتصال در کلاس کاری مختلف در انواع جوشی، ساکتی و رزوه ای تولید می شود.

تردولت- Thredolet

تردولت همانطور که از اسمش پیداست جزء اولتهای رزوه ای محسوب می‌شود که یک سر آن رزوه ای بسته می‌شود و سر دیگر آن به کمک جوش متصل می شود. از تردولت در شرایطی که فشار کاری پایین مدنظر باشد استفاده می شود.

نبپولت- Nipolet

نیپولت نوع دیگری از اولتهای رزوه ای میباشد که به صورت روپیچ و برای اتصال با طول بلند طراحی می شود. کاربرد این اتصال در ونتها می باشد. این اتصال از طرف لوله اصلی جوشکاری می‌شود و از طرف دیگر به صورت رزوه ای بسته می شود.

البولت- Elbolet

همانطور که از اسم این اتصال مشخص است، این اولت بر روی زانو قرار می‌گیرد و از زانو انشعاب گیری می کند. البولت در ۳ نوع رزوه ای، ساکتی و جوشی ساخته می شود که از سمت اتصال به زانو جوش داده می‌شود.

فلنج اولت- Flangole

فلنج اولت نوعی اولت است که یک سر آن فلنج می باشد و در شرایطی کاربرد دارد قسمتی از خطوط لوله کشی به دفعات نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.فشار کاری این اولت به فشار کاری فلنج مقابل بستگی دارد.

روش ساخت

استاندارد ساخت اولت ها به دلیل فشار بالای کاری عملیات فورجینگ می باشد و بنا به درخواست مشتری به روش ریخته گری نیز تولید می شود.

آلیاژها

آلیاژ اولت ها بر اساس آلیاژ لوله های مورد استفاده در خطوط لوله کشی می باشد. ولی به طور کلی اولت های فولادی با استاندارد ASTM A105  می باشد. و در صورتی که استیل مورد نیاز باشد از استیل 304 و 316 استفاده می شود. a350 و LF2 برای دمای پایین کاربرد دارد. ودر صورت درخواست مشتری انواع آلیاژهای استیل و آلیاژهای پایه نیکل هم تولید می شود.

نحوه اتصال

اولتها برای انشعاب گیری بین 2 لوله با سایزهای مختلف به کار می رود. برای این کار ابتدا باید روی لوله ها سوراخ ایجاد کرد و سپس به کمک جوشکاری یکسر اولت و به کمک رزوه سمت دیگر اولت رو به هم وصل کنیم .

آلیاژ و فشار کاری اولتها

اولتها بیشتر در آلیاژهای a105,st37 استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ تولید می‌شود. در آلیاژ a105 در گریدهای f11, Lf2, F22 و wpl6 ساخته می‌شود. این قطعه در کلاسهای کاری ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۶۰۰۰، ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ psi روانه بازار می‌شود.

برندهای سازنده اولت

در بازار برندهای مختلفی وجود دارد که مطرح ترین آنها برند مگا، بوث ویل، تی تایوان می باشد. در این بین تولید کارگاه‌های مختلفی نیز می باشد. که بهترین روش برای شناسایی قطعه مرغوب آنالیز قطعه می باشد.

برای خرید و مشاوره فنی با شماره ۰۹۱۲۹۳۷۴۹۷۵ و ۶۶۶۵۳۶۱۶-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.