تراشکاری یکی از روش‌های اولیه در قطعه سازی است. قدمت تراشکاری به دوران باستان بر می گردد. که با گذشت زمان و بروز شدن علم و پیشرفت انسانهای این کار هم‌پیشرفت کرده است. تراشکاری های اولیه به صورت دستی انجام می شده است. بعد از گذشت زمان دستگاه هایی ایجاد شده بود که به کمک دست می چرخید و عملیات براده برداری را انجام می داد. سپس دستگاه‌هایی که با الکترو موتور کار می کردند که هم اکنون نیز به کار می رود. بعد از اين دستگاه های تراش cnc تولید شد که با کمک برنامه نویسی کار انجام می دهد. یکی از قطعاتی که به کمک دستگاه تراش تولید می شود انواع فلنج است.
فلنج کور، فلنج اسلیپون، فلنج گلو دار در آلیاژهای مختلف به کمک این روش تولید می شود.

تراشکاری_قلنج

تراشکاری، فورج، ریخته گری، دریل کاری
برای تولید فلنج مهمترین عملیات آن تراشکاری است. به غیر از تراشکاری بعضی از فلنجها به کمک فورج یا ریخته گری تولید می شوند و در آخر نیاز به دریل کاری دارند. در روش ریخته گری بعد از قالب گیری و ریخته گری قطعه به تراشکاری می رور و به ابعاد مورد تایید استاندارد می رسد. در روش فورج هم همین طور است. بعد از فورج کردن فلنج این قطعه به کارگاه تراشکاری می رود و به ابعاد مورد نظر رسانده می شود. سپس به کمک دریل سوراخکاری اطراف فلنج انجام می شود. با طور کلی دریل کاری را در پروسه تولید فلنج می توان زیر مجموعه تراشکاری دانست. در بعضی مواقع فلنج های کور مستقیم از ورق تولید می شود. در این روش ابتدا با پلاسما برش می خورند سپس به کمک تراش، تراشیده می شوند. به طور کلی تراشکاری را می توان مهمترین ابزار برای تولید فلنج دانست.
روش تراشکاری قطعات فورج، ریخته گری و ورق متفاوت است. در تراشکاری فلنج فورج مهمترین چالش، لنگی مرکزی قطعه است. اگر فشار دستگاه پرس از یک سمت بیشتر باشد باعث ایجاد لنگی مرکزی قطعه می شود. این امر باعث دشوار شدن فرایند تراشکاری می شود. در فلنج ریخته گری چالش اصلی احتمالوجو. ناخالصی و جنس سخت در فولاد ذوب شده است. که این امر باعث شکستگی ابزار خواهد شد. تراشکاری پولک برای فلنج  کور یا اسلیپون چالش خاصی ندار به مانند تراشکاری عادی ولی هزینه بالایی دارد.
تراش_کاروسلتراش کاروسل

در سایزهای بالای ۴۰ اینچ دستگاه تراش معمولی قابلیت تراشیدن این قطر را ندارد. بنابراین باید با کمک دستگاه عمود تراش یا همان دستگاه کارول این کار انجام شود. در استفاده از این روش تمام چالش‌های روش تراش معمولی نیز وجود دارد. در دستگاه کاروسل قطعه فلنج بر روی کف خوابیده و ابزار به صورت عمودی حرکت می کند.