فلنج کلاس 300 نوعی فلنج با تحمل فشار 300psi می باشد. این فلنج در خطوط لوله کشی که فشار کاری ۳۰۰ psi است به‌کار می رود. این فلنج در انواع فلنج کور کلاس 300، فلنج اسلیپون کلاس 300، فلنج گلودار کلاس 300 و انواع دیگر فلنجها تولید می شود. به طور کلی این تنوع از فلنج در فشار کاری بالا به کار می رود. فشار کاری کلاس ۳۰۰ نوعی فشار نامی تست است. به معنی اینکه این فلنج تا ۳۰۰psi در دمای مشخص قابلیت استفاده دارد.
فلنج_کلاس_۳۰۰

مقایسه فلنج کلاس 300و فلنج ۱۵۰

مهمترین تفاوت بین کلاس ۳۰۰ و کلاس ۱۵۰ فشار کاری آن می باشد. در ابعاد و ضخامت کلاس ۳۰۰ گوشتی تر و وزن بالاتری دارد. در کلاس ۱۵۰ سنتر سوراخها به هم نزدیکتر است. این فلنج به‌صورت غیر استاندارد تولید نمی شود. در صورتی که کلاس ۱۵۰ به دلیل صرفه اقتصادی امکان تولید غیر استاندارد میسر است.

استاندارد
فلنج کلاس 300 طبق استاندارد ASTM تولید می شود. به علت استفاده در شرایط با فشار کاری بالا قبل از استفاده باید تعدادی از فلنجها به صورت رندوم تست شوند. در صورت پاس شدن تستها در پروژه استفاده خواهد شد.

آلیاژ و روش تولید
فلنج کلاس 300 در صورتی که متریال فولاد است از آلیاژ A105 تولید می شود. در بعضی شرایط برای صرفه اقتصادی از st37 نیز ساخته خواهد شد. اما آلیاژ st37 جز استاندارد نیست. در صورتی که این فلنج استیل است. از استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ ساخته می شود. این فلنج به صورت فورج تولید می شود. روش فورج مورد تایید استاندارد astm است. در شرایطی برای صرفه اقتصادی از روش ریختگی نیز تولید می شود.
فلنج_کلاس_300کاربردفلنج کلاس ۳۰۰ همانطور که گفته شد در خطوط با فشار بین ۱۵۰ الی ۳۰۰ psi به کار می رود. این قطعه در مخازن تحت فشار، پتروشیمی و پالایشگاه، صنعت آب و فاضلاب و ماشین سازی کاربرد وسیعی دارد.

نمونه درخواست
BL FLANGE, CLASS300, RF, ASTM A105, ASME B16.5
فلنج کور، کلاس ۳۰۰، با سطح ریس فیس، آلیاژ A105