کاربرد فلنج در موتور خانه
فلنج در موتور  وظیفه اتصال شیر آلات و اتصالات به لوله را دارا می باشد. یکی از پر کاربردترین ابزارهای مورد استفاده در موتور خانه است. موتور خانه به جایی گفته می شود که مسئولیت سرمایش و گرمایش ساختمان‌های مسکونی و اداری را دارد. به طور کلی دو نوع موتور خانه وجود دارد. موتور خانه مسکونی که از یک الی دو اتاق ساخته می شود. این موتور خانه نسبت به صنعتی فشار کاری کمتری دارد. بنابراین شیر آلات و اتصالات کوچکتر مصرف می شود. و جای کمتری اشغال می کند. نوع دوم موتور خانه صنعتی می باشد. این موتور خانه برای ساختمان‌های ییمارستانها، کارخانه های بزرگ، دانشگاهها، مجتمع های اداری بزرگ استفاده می شود. این موتور خانه به علت فشار آب بالا و حجم زیاد آب دارای اتصالات، فلنج، شیر آلات بزرگتری است. در این موتور خانه از فلنج گلودار، اسلیپون و فلنج کور در سایزهای ۱/2 الی ۸ اینچ در فشار کاری کلاس ۱۵۰ و ۳۰۰ استفاده می شود.

فلنج_موتورخانهکاربرد فلنج در موتور خانه
وقتی وارد موتور خانه می شویم انواع دیگ بخار، لوله، اتصالات، شیر آلات و لرزه گیر و انواع گیج را مشاهده می کنید. تمام این ملزومات موتور خانه به کمک انواع فلنج گلودار، فلنج اسلیپون و ساکت ولد به هم متصل می شوند. در موتور خانه بعد از عملیات جوشکاری تنها
وسیله اتصال، انواع فلنج می باشد. از فلنج کور نیز در موتور خانه برای بستن ته لوله استفاده می شود. در شرایطی از فلنج کور استفاده می شود که نیاز به دمونتاژ احساس شود.

مزایا و معایب فلنج در موتور خانه
فلنج در موتور خانهدارای مزایایی فراوانی است که مهمترین آنها راحت کردن اتصال است. به کمک فلنج، شیر آلات را به لوله متصل می کنیم. انواع لرزه گیر را متصل میکنیم. لوله را به مخازن آب گرم و سرد وصل می کنیم. فلنج در مونتاژ موتور خانه سرعت عمل بالایی برای ما به ارمغان می آورد. از معایب فلنج در موتور خانه، صرف هزینه بالا برای خرید این اتصال است. البته برای داشتن ایمنی باید از این قطعه استفاده کنیم.
انواع_فلنج_موتورخانهمتریال و فشار کاری موتور خانه 

سیال عبوری در خطوط لوله کشی موتور خانه آب گرم و سرد می باشد. به همین دلیل فلنج مورد استفاده در موتور خانه از آلیاژ st37  و در شرایطی که فشار کاری بالا باشد از آلیاژ a105 استفاده می کنیم. متریال واشر بین دو فلنج هم از واشر لاستیکی یا واشر nbr استفاده می شود. فلمج در موتور خانه از نوع فشار کاری pn و همچنین فشار کاری کلاس وجود دارد. انتخاب نوع فشار کاری بستگی به شیر آلات دارد. در بیشتر پروژهای از شیر آلات چدنی استفاده می شود. که بر اساس فشار کاری pn می باشند.