021-66802952
es.ramandco@gmail.com

اتصالات فشار قوی(Socket weld)

اتصالات ساکت ولد نوعی اتصال جوشی است که تفاوت این اتصال با اتصال جوشی BUTT WELD  در موقعیت جوشکاری آن می باشد. در اتصال BUTT WELD جوشکاری در لبه اتصال و لوله در ناحیه ای که به اصطلاح پخ گفته می شود جوشکاری انجام میشود. در اتصال ساکت ولد لوله داخل اتصال می رود و روی پله ایجاد شده می نشیند بعد عملیات جوشکاری انجام میشود. اتصالات فشار قوی در 3 کلاس کاری 2000psi و 3000psi و 6000psi در بازار موجود است.

اتصالات فشار قوی

انواع اتصالات ساکت ولد

اتصالات ساکت ولد در پایپینگ های فشار قوی در صنایع مختلف برای انتقال سیالات کاربرد وسیعی دارد. از این اتصالات در صنایع هیدرولیک، پتروشیمی، پالایشگاه، نفت و گاز، صنایع نامی و دفاعی کاربرد وسیعی دارد. انواع اتصالات ساکت ولد به شرح زیر می باشد.

زانو

زانو فشار قوی جهت انشعاب گیری ۹۰ و ۴۵ درجه در خطوط فشار قوی لوله استفاده میشود. این ابزار علاوه بر خطوط لوله در مخازن پر فشار، ایستگاه تقلیل فشار، ایستگاه پمپاژ فشار، و خطوط آتش نشانی کاربرد وسیعی دارد. این اتصال به دو صورت دنده و ساکتی به بازار عرضه می شود که نوع دنده به صورت رزوه ای و نوع ساکتی به صورت جوش به لوله متصل می شود.

سه راه

سه راه فشار قوی جهت انشعاب گیری مساوی و متغییر ۳ راه به صورت ۹۰ درجه در خطوط پرفشار لوله کاربرد دارد. زمانی که نیاز به انشعاب و همچنین ادامه مسیر باشد از سه راه استفاده می شود. در صورتی که انشعاب سایز کمتری دارد از سه راه نا مساوی استفاده می شود. این اتصالات نیز مانند زانو در خطوط آتشنشانی، مخازن پر فشار، و ایستگاه‌های گاز کاربرد زیادی دارد. و این اتصال به صورت رزوه ای و ساکت ولد تولید می شود.


سه راه تبدیلی

سه را تبدیلی همانطور که در بالا اشاره شده برای انشعاب غیر هم سایز کاربرد دارد. و بنا به در خواست مشتری می توان به حالت ورودی رزوه و خروجی ساکتی و بلعکس تولید شود.

تبدیل

تبدیل فشار قوی ابزاری برای تغییر سایز لوله می باشد و در تغییر مسیر کاربرد ندارد. این ابزار به صورت دنده ای و ساکتی تولید می شود.در در پایپینگ پر فشار کاربرد دارد. بنا به در خواست مشتری می توان به صورت ورود ساکتی و خروج رزوه ای و برعکس تولید شود.

کپ

زمانی که به کور کردن مسیر جریان سیال نیاز باشد از کپ کنار فلنج کور استفاده می شود. در صورت که نیاز به مونتاژ باشد از کپ رزوه ای و در صورتی که به صورت کامل نیاز به کور کردن سیال باشد از کپ ساکتی استفاده می شود به کمک جوشکاری به لوله متصل می شود.

بوشن

بوشن ساکتی قطعه استوانه ای شکل که بیشتر برای اتصال انواع گیج به مخازن و خطوط لوله کاربرد دارد. در بوشن ساکتی دو پله وجود دارد که گیج به رو آن می نشیند و عملیات جوشکاری انجام میشود. به طور کلی از بوشن دنده بیشتر از بوشن ساکتی استفاده می شود.

نیم بوشن

نیم بوشن همانطور که از نامش پیداست نصف یک بوشن است و تمام شرایط یک بوشن معمولی را دارد.

بوشن تبدیل

بوشن تبدیلی نوعی از بوشن می باشد که کار تبدیل سایز را انجام می دهد. از این بوشن برای تبدیل سایز لوله و همچنین گیج استفاده می شود.

مهره ماسوره

مهره ماسوره فشار قوی در خطوط پر فشار لوله کشی استفاده می شود. کاربرد اصلی این اتصال دمونتاژ قسمتی از پایپینگ می باشد. این اتصال از 3 قسمت مجزا ساخته شده که با مونتاژ صحیح مهره ماسوره ایجاد می شود. این قطعه به صورت دنده و ساکتی و بنا به درخواست مشتری به صورت ورود ساکتی و خروج رزوه ای و بلعکس تولید می شود.

انواع اولت

اولتهای به منظور انشعاب گیری در خطوط لوله کاربرد دارد. برای اطلاع از اولتها به این مقاله مراجعه کنید.


استانداردهای اتصال ساکت ولد

اتصالات ساکت ولد بر اساس استاندار ASTM تولید می شود. متریال این اتصالات نیز بر اساس استاندارد ASTM  می باشد.

معایب و مزایای اتصال ساکت ولد

اتصالات ساکت ولد به علت داشتن نشیمنگاه به سادگی آماده عملیات جوشکاری می شود. اما یکی از معایب آن عدم امکان مونتاژ و دمونتاژ این قطعه می باشد.